/ 10 Aralık 2012, Pazartesi / Estetik ve Güzellik


Göğüs küçültme ameliyatı hangi durumlarda yapılabilir? Göğüs küçültme ameliyatı kimlere uygulanabilir? Göğüs küçültme ameliyatının sakıncaları var mı?

Kilo alma, doğum yapma, hormonal ve genetik faktörlere bağlı olarak göğüs boyutlarında aşırı büyüme oluşabilir.Bu problemi çözmek sadece göğüs küçültme operasyonu ile olanaklıdır.Göğüs boyutlarını herhangi bir ilaç veya hormonla kalıcı olarak değiştirmek mümkün değildir.Göğüs küçültme operasyonunda meme istenen boyuta getirilirken, aynı anda sarkıklık ve asimetri gibi problemler de giderilir. Aşırı göğüs büyüklüğü sadece estetik problem oluşturmaz.Bu hastalarda boyun ve sırt ağrıları,sütyen askıları ile omuzlarda çöküklük,göğüs altında pişik ve yaralar,buna bağlı olarak kişisel hijyenin bozulması gibi problemler sıklıkla görülür.

Göğüs küçültme operasynlarında temel prensip ,göğüsteki fazla meme dokusu,yağ ve derinin çıkarılarak göğüs ucunun normal yerine ve uygun büyüklüğe getirilmesidir.Günümüzde uygulanan cerrahi yöntemler arasında inferior ve vertikal teknikler ön plana çıkanlardır.Teknik seçiminde göğüs büyüklüğü ve meme başının poziyonu rol oynar.Vertikal teknik ile daha az iz kalmasına rağmen sadece hafif derecede sarkık ve büyük memelerde kullanılabilir.Kliniğimizde de oldukça sık uygulanan inferior pedikül tekniğinde ise orta ve ileri derecede büyüklükte memeler meme başı ve çevresi bütünlüğü korunarak istenen boyut ve şekle getirilebilmektedir.

Meme küçültme ameliyatında meme dokusu kesilerek ortalama dörtte bir büyüklüğe düşürülebilir. Ne kadar küçültüleceğine hasta ile birlikte karar verilir. Meme dokusu kesilerek çıkarıldığı için meme dokusunu oluşturan süt bezleri ve bunların açıldığı süt kanalları da kesilmek zorundadır. Bu nedenle ameliyat sonrasında emzirme problemi olabilir.

Göğüs Küçültme

Meme küçültme ameliyatından sonra ileride emzirme mümkün olmayabilir. Ancak bu hayati bir konu değildir. Günümüzde göğüs küçültme ameliyatı olmadığı halde birçok annede süt gelmeyebilmekte, bu durumda bebeğin beslenmesi için başka çözümler bulunmaktadır. Günümüzde anne sütüne çok yakın içerikte bebek mamaları geliştirilmiştir. Bu nedenle önemli bir sorun teşkil etmez. Ayrıca çok geniş sayılı göğüs küçültme ameliyatı hastalarının incelenmesine ve takibine dayanan amerikan yayınlarında, meme küçültme ameliyatlarından 2-3 sene kadar sonra büyük oranda süt kanallarının tekrar ağızlaştığı ve süt vermenin mümkün olduğu bildirilmektedir.

Göğüs küçültme operasyonu süresi yaklaşık 2-3 saattir.operasyon sonrası hasta yaklaşık 2 gün kadar hastanede kalır.operasyon genel anestezi altında yapılır.Operasyon öncesi özellikle 40 yaş üstü hastalarda mammografi veya ultrason ile meme yapısı incelenmelidir. Göğüs küçültme ameliyatının ertesi günü pansuman yapılarak sargılar değiştirilir. Biraz daha küçük bir sargı yapılır. Göğüslerin tamamını saran yumuşak özel sütyen takılır. Bu sutyen enaz iki hafta kullanılır. Yara iyileşirken hem ödemi azaltır, hem de meme için bir kalıp görevi yapar. İki-üç pansumandan sonra 10-15 gün içinde dikişler alınır. Meme küçültme ameliyatı sonrası ertesi gün hasta ayağa kalkar. 2-3 gün sonra günlük işlerini yapabilir. Ameliyattan sonra 1-2 gün sürebilecek ağrı için ağrı kesiciler kullanılır. Meme üzerinde hafif morluklar oluşabilir. Meme küçültme ameliyatından sonra meme biraz ödemli ve şiş olacaktır. Bir iki ay içinde bu ödem azalır meme biraz daha küçülür.Göğüs küçültme ameliyatı sonucunda meme hem küçülmüş hem de dikleşmiş olur.

Ameliyat sonrasında meme üzerinde yapılan kesilere bağlı olarak meme başı halkası etrafında, buradan aşağı inen dik bir çizgi ve meme altında yatay bir çizgi olmak üzere ters T şeklinde bir iz kalacaktır. Bu iz her hastada farklıdır ve önceden test edilemez. Ancak iz birkaç ayda azalarak beyazlaşır.

Bir önceki yazımız olan Kaş Dökülmesine Çözüm başlıklı makalemizde kaş dökülmesi, kaş dökülmesi nedenleri ve kaş dökülmesi sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.