/ 10 Aralık 2012, Pazartesi / Estetik ve Güzellik


Silikon protez ile göğüs büyütme teknikleri nelerdir? Silikon protez ile göğüs büyütme teknikleri kimlere uygulanabilir? Meme büyütme operasyonu günümüzde meme estetiği ameliyatları içerisinde en çok yapılanıdır.

Genel olarak meme dokusu altında operasyon ile oluşturulan bir boşluğauygun hacim ve şekilde silikon protezlerin yerleştirilmesi ile meme boyut ve hacminin artırılması olarak tanımlanabilir. Bu girişim yapısal olarak küçük göğüsler için ya da aşırı kilo verme ve doğum sonrası küçülmüş ve içi boşalmış göğüsler için uygulanabilir.Meme başında ve göğüste sarkma ile küçüklüğün birlikte olduğu hastalarda meme dikleştirme operasyonu ile kombine yapılmalıdır.

Göğüs büyütme operasyonlarında silikon protezler kulanılmaktadır.Protezlerin round(yuvarlak) ve anatomik (göz yaşı damlası şeklinde) tipleri mevcuttur.Son yılarda jel protezlerin cohesive jel tipleri üretilmiştir.Bu protezlerde dış kabuk yırtılsa da jel silikon dağılmamakta ve şeklini muhafaza etmektedir.

Silikon göğüs protezleri çoğunlukla göğüs ucundan veya meme altından yapılan 3-4 cm lik bir kesi yoluyla uygulanır.Göğüsün büyüklüğü ve yapısına göre meme dokusunun arkasında veya göğüs kasının arkasında cerrahi olarak hazırlanan boşluğa yerleştirilir.Göğüs protezinin ve dolayısıyla oluşacak göğüsün büyüklüğüne karar verirken hastanın istekleri göz önüne alınmakla birlikte göğüs duvarının yapısı ve genişliği belirleyici faktörlerdir.Amaç abartılı iri göğüsler değil göğüs ve beden yapısına uygun doğal görünümlü göğüslerdir.

Operasyon süresi yaklaşık 1 saattir.Genel anestezi altında yapılır.Hasta operasyon akşamı veya ertesi gün taburcu edilir.Göğüs protezleri çok uzun yıllar kullanılabilir.Bir problem olmadığı sürece çıkarıması gerekmez.Doğum sonrası emzirmede problem olmaz.Rahatlıkla süt verilebilir.Yapılan billimsel çalışmalarda meme kanseri ile silikon meme protezi uygulanması arasında anlamlı bir bağlantı kurulmamıştır.

Ameliyat sonrası günlük aktivitelere dönüş yaklaşık 15-20 günlük bir süreci gerektirir.Ancak ilk 3 ay içinde ağır yük kaldırma,üst beden eksersizi,yüzme gibi sporlar kısıtlanır.Güneşlenmek ve solaryuma girmek proteze zarar vermez.Ancak ameliyat sonrası bir yıl dolmadan yapılan bu aktiviteler sırasında iz renginin koyulaşmasını engellemek için güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kaş Dökülmesine Çözüm başlıklı makalemizde kaş dökülmesi, kaş dökülmesi nedenleri ve kaş dökülmesi sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.