/ 25 Ağustos 2012, Cumartesi / Sağlık Haberleri


Radon elementi hangi kaplıcalarda vardır? Radon elementinin insan sağlığına yararları nelerdir?

Türkiye Kaplıcalar Birliği Başkanı Prof. Dr. M. Zeki Karagülle, kaplıca sularında nadir rastlanan radon elementinin Kozaklı Kaplıcaları’nda bulunduğunu, gaz şeklindeki bu elementin hücreleri yenileyerek, insan vücudunu gençleştirdiğini bildirdi.Prof. Dr. M. Zeki Karagülle, 9. Ulusal Kaplıca Tıbbı ve Balneoloji Kongresi’ne katılmak için geldiği Kozaklı’da şifalı sularında radon elementi bulunan kaplıcaların daha çok tercih edildiğini söyledi.

Karagüle, ”Radon gazı da dediğimiz bu elemente sahip olan kaplıcalara geleneksel olarak gençlik kaplıcaları da deniliyor. Karbonmonoksit, radon ve sülfür, geleneksel uygulamalarda pek kullanılmıyor. Hatta bu maddelerden kaçınılıyor. Ancak, bunlar bilimsel yöntemlerle uygulanıp, insan sağlığına uygun hale getirildiğinde insan için bulunmaz bir nimet oluyor. Karbonmonoksit ve sülfür tüm kaplıcalarda var, ama Radon gazı hepsinde yok. Kozaklı bu bakımdan önemli bir merkez” dedi.

Bu yolla yapılan tedavilerin genel tanımına Balneolojik Tedavi Yöntemleri denildiğini belirten Prof. Dr. Zeki Karagülle, bu tedavilerin belirli zamanlarda termal havuz ve çamur havuzlarında, banyo, içme, soluma, paket ve sarma yöntemleriyle yapıldığını söyledi.Türkiye’de bu tür tedavi yöntemlerinin yaygınlaşmamasını bir eksiklik olarak değerlendiren Karagülle, ”Geçen yıl Türkiye’ye 31 milyon 500 bin turist geldi. Bunlardan sadece 300 bini kaplıcaları tercih etti. Antalya, Muğla ve İzmir turist sayısı bakımından ipi elinde tutuyor. Bunlar destekle olan şeyler. Termal kaplıcalara sahip Kozaklı’nın gelişmesine katkı sağlamalıyız” diye konuştu.

AA

Bir önceki yazımız olan Sigarayı Bırakmak başlıklı makalemizde sigara nasıl bırakılır hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.