/ 19 Mayıs 2013, Pazar / Sağlık Bilgileri


Foton terapi nedir ve nasıl yapılır? Foton terapi hangi hastalıkları tedavi eder?

Biofizikçi F. Popp biofoton teorisiyle önemli bir biofizik çalışması hazırlamıştır. Quant veya foton diye adlandırılan ışık, Quantum teorisine göre ışık demetlerinden oluşur. Popp’ a göre ışık cilt tarafından emilir ve vücuda dağılır. Popp’ un çalışmasına göre her hücrenin diğer elementlerle ışın fotonlarının etkileşim sağladığı tespit edilmiştir.

Biofoton nasıl çalışır?

Biofoton hormon ve hücreleri etkilemek için ışığın iyileştirici gücünü kullanır. Işık fotonları cilt tarafından emilir, vücutta çoğalır ve anarşistçe dağılır. Sinir sisteminden dallanarak omurilikten beyne ulaşır ve anlamsal olarak üretme işleminde düzenleme yaparak çeşitli hormonları üzerinde olumlu etkiye sahiptir örnek olarak endorfin ve serotonini. Foton sinyalleri diğer bağlantılar üzerinden böbreküstü bezlerine ulaşır ve burada DHEA (Strese karşı önemli bir hormondur) ve Kortizon’un değişen üretimine yol açar. Yapılan klinik incelemelerde ışık terapisi ile DHEA ve Kortizon seviyelerinde anlamlı değişiklikler olduğu gözlenmiştir. Biofoton ışını bütün canlı organizmalarda ayırt edici önemli özelliği organizmanın sağlık durumun bir ölçüsüdür.

Hormonel Etkileri

Kimyasal yapı açısından morfine benzeyen endorfin vücudun çeşitli yerlerinde ve merkezi sinir sisteminde tespit edilmiştir.Daha doğrusu ağrı azaltma ve rahatlık kazandırma için çeşitli fonksiyonlarla yardımcı olur. Bunun dışında vücudun sinir sırasındaki tepkisine karşılık kontrollü bir etkisi vardır. Ayrıca kan dolaşımı , sindirim ve ısı regülasyonları (düzenleyici) mekanizmalarını benzer bir uygulama ile tedavi eder. Kronik ağrılardan dolayı tedavi edilen hastalarda endorfin oranı omurilik sıvısında daha az tespit edilmiştir. Biofoton ile tedavi edilen hastalarda belirgin bir ağrı azalması saptanmıştır.

Hırslanma sırasında vücut bölümlerinin bastırılmasıyla endorfin üretimini geri çeker. Stres durumunda adrenalin ve noradrenalin yanında kortizon da önemli rol oynar. Şok ve stres durumunda kortizon üretimi yükselir. Bedenimiz Biofoton ile uyarıldığında kortizon seviyesini azalttığı gösterilmiştir.

Tedavi edilen hasta devamlı iyi gelen bir gevşeme hisseder. Seratonin dopamin grubuna aittir.

Iştah azaltan ve doğal bir iştah frenleyici özelliği gösteren amfetamindir.

Doğal yolla kilo vermek için sertonin ile bağlantılı yağ azaltan bir diyet yapılmalıdır.

Hücresel Etkileri

Işık olmadan hayatın olması mümkün değildir. Biofizikçi Popp a göre vücudumuzda varolan hücrelerde ışık mevcuttur. Hücreler hasar gördüğünde ışığın yoğunluğu azalır. Zayıf hücreler foton biçimindeki ışınların etkisiyle yenilenir. Işık cilt tarafından emilir. Biofotonlar hücre aktivitesini düzenler ve organizmanın biyokimyasal fonksiyonlarını belirlerler. Biofotonlar bedende ve hücre üzerindeki yayılması ise inrared ve ultraviole aralıklarla gerçekleşir. İnfrared ışığının hücreler ve organlar arası iletişimin gerçekleşmesinde hizmet ettiği pek çok bilimsel çalışmada gösterilmiştir. Dolayısıyla ışık bedenimizde bulunan tüm hücrelere yayılım gösterme eğilimindedir. Biofoton ışını hasta hücrelere çarpar, zayıf kapasitede olan hücre içindeki ışınları diğer bir adıyla fotonları güçlendirir ve hücreleri onarır. Organlarda hasar meydana gelmeden hücre düzeyinde foton ışınların azaldığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bifoton ışının diğer önemli bir etkisi cerrahi sonrası veya enflamasyon sonrası meydana gelen aşırı üretilen bağ dokusunun anlamlı şekilde durdurulmasıdır. Anlamsal olarak ne olabileceği, eğer keloid oluşmasına karşın kontrolsüz bağ doku çoğalırsa (örneğin yanma sırasında istem dışı bir durum oluşması gibi) başka hücreler örneğin bağ dokular, lenfosit ve benzeri gibi uygun dalga uzunlukları olarak reaksiyon gösterir. Bifoton benzeri olan infared ışını diğer araştırmalarda gösterdiği gibi akyuvarlar , çeşitli lenfler, çeşitli enzimler, prostaglandin üretimi ve bağ doku hücreleri üzerinde pozitif etkisi olduğu ispat edilmiştir.

Biofoton ile tedavi sonucunda olumlu sonuçlar alınmış ve biofoton büyük bir başarıyla geliştirilmiştir.

Almanya, Fransa ve İngiltere de sigara bağımlıları üzerinde yapılan noterce onaylı başarı oranı % 90 ın üzerindedir.

Anti Aging tedavisinde hormon dengesizliği olumlu yönde etkilediği için vazgeçilmeyenler arasında yerini almıştır.

Kilo verme ve rahatlama terapilerinde sağlanan başarıyla bu alandaki tedavi yöntemlerinde en başarılısı biofoton olup, olmaya devam edecektir. (Tabi bu etki tek başına olmayıp, doğru beslenme ve bedensel aktivite ile birlikte yapıldığından belirgin olarak ortaya çıkmaktadır.)

BİOFOTON ışın terapisinin başarılı kullanım alanları şunlardır:

· Anti Aging

· Ağrı tedavisi

· Hormonsal dengesizliği düzenlenmek

· Migren

· Bağımlılık hastalıkları

· Sigara bırakma

· Şişmanlık tedavisi

· Boyun, sırt ve bel ağrısı

· Tendon rahatsızlıklarında

· Topuk dikeni

· Ekzema

· Sedef

· Akne

· Enfeksiyonlarda

· Hormonsal disfonksiyonlarda

· Siyatik ağrı

· Uyku bozukluğu

· Nevralji

· Osteoartrit

· Tinnitus

· Spor yaralanmaları

· İyileşmeyen yaralar

· Keloid tedavisi

· Aşırı bağ dokusu gelişiminde

Bir önceki yazımız olan Ter Kokusuna Gül Tableti başlıklı makalemizde gül tableti nedir, ter kokusu nasıl önlenir ve ter kokusuna çözüm nedir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.