/ 27 Kasım 2013, Çarşamba / İlaç Rehberi


Festal 50 Draje formülü, Festal 50 Draje endikasyonları, Festal 50 Draje kullanım şekli:

Formülü:
Bir enterik draje min. 6000 FİP ünitesi lipaz, min. 4500 FİP ünitesi amilaz, min. 300 FİP ünitesi proteaz’a eşdeğerde pankreatin spesial, tatlandırıcı şeker ve boyar madde titanyum dioksit (E 171) içerir.
Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Ağır,özellikle yağlı ve alışılmamış yiyeceklerin yenilmesi veya fazla miktarda besin alınması veya yiyeceklerin yeterince çiğnenmeden yutulmasına bağlı gastrik basınç, dolgunluk hissi, gaz gibi sindirim şikayetleri. Pankreas fonksiyon bozukluğundan ileri gelen sindirim bozuklukları.

Kontrendikasyonları:
Havyan panreatik enzimlerine karşı aşırı duyarlılık.

Uyarılar/Önlemler:
Şikayetler devam eder veya kötüleşir, ilave semptomlar oluşur veya uzun bir süre ilaç nispeten daha sık alınırsa, doktora danışılması gerekir. Akut pankreatit ataklarında veya kronik pankreatit akut alevlenmelerinde Festal N kullanılmamalıdır. İyileşme döneminde, diyetin yeniden düzenlenmesi sırasında, eğer doktor uygun görüyorsa kullanılabilir. Gebelik ve laktasyon: Gebelerde ve emziren kadınlarda kullanılması gerektiğinde sağlayacağı yarar/zarar ilişkisi gözönüne alınarak Festal N kullanılabilir.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Deride kızarma, aksırma veya göz yaşarması gibi aşırı duyarlık reaksiyonları görülebilir. Özellikle yüksek doz kullananlarda, ishal, bulantı, bazen kolik şeklinde olabilen karın ağrısı görülebilir. Nadir vak’alarda anüs etrafında irritasyon bildirilmiştir. Çok yüksek dozların gerekli olduğu durumlarda (örneğin mukovisidozis vak’aları) ürik asid seviyelerinde artma görülebilir. Mukovisidozisli çocuklarda, özellikle pankreatik enzimlerin yüksek dozları ile tedavi ediliyorlar ise izole vakalarda bazı intestinal bölgelerde daralma (ileoçekal bölge, çıkan kolon) bildirilmiştir. Eğer advers etkiler listesinde bulunan veya bunların dışında herhangi bir istenmeyen etki veya beklenmedik değişiklikler görürseniz lütfen doktorunuza başvurunuz.

İlaç etkileşimleri:
İki değerlikli demir içeren preparatların gıdalarla ve bazı ilaçlarla (tetrasiklin vd.) birlikte alınması halinde ortaya çıkan etkileşimleıln Ferrum Şurup’un bileşimindeki üç değerlikli demir-hidroksit polimaltoz kompleksi ile gözlenmediği bildirilmiştir

Kullanım şekli ve dozu:
Hekimin başka bir önerisi yoksa 2-3 enterik draje yemeklerden yarım saat önce veya yemek esnasında çiğnenmeden biraz sıvı yardımıyla yutulur. Gerektiğinde bu dozlar yükseltilebilir.

Bir önceki yazımız olan Fito Krem 40 Gr başlıklı makalemizde Fito Krem 40 Gr endikasyonları, Fito Krem 40 Gr formülü ve Fito Krem 40 Gr kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.