/ 25 Ağustos 2012, Cumartesi / Erkek Sağlığı


Orta yaş bunalımı bir çok erkekte görülen psikolojik bir rahatsızlık. 40 Yaşına gelen erkeklerde, işe yaramama duygusu, cinsel duygularda azalma, bazen de cinsel istekte aşırı bir artış. Kendini ispatlamak için genç kadınlara yönelme en sık görülen sendrom belirtileri. Erkek orta yaşlara geldiğinde genç kadınlar tarafından cinsel gücü konusunda onaylanma ihtiyacı duyuyor.

Dr. Taner Canatar, orta yaş bunalımlarından korunmak için düzenli spor yapma, stresten uzak durma, iyi beslenme, iş temposunu azaltma, bol kitap okuma, resim veya el sanatları gibi hobilerle uğraşmayı önerdi.

Uz. Dr. Taner Canatar, orta yaş döneminin erkek için en verimli yaşlar olduğunu, ruh ve beden gelişimini tamamlayıp olgunlaşarak daha dengeli bir hal aldığını ifade etti. Dr. Canatar, “Bu nedenle ‘erkeklerde orta yaş bunalımı yalan mı?’ sorusunun yanıtı hem ‘evet’ hem de ‘hayır’ şeklindedir. Orta yaş bunalımı yaşanırsa ‘evet, gerçek’ diyeceğiz, yaşanmazsa ‘hayır, yalan’ diyeceğiz. Çünkü insanlar birbirinden farklıdır ve orta yaşlara ulaşmaya da farklı tepkiler verebilirler” dedi.

ORTA YAŞ BUNALIMI NEDİR?
Uz. Dr. Taner Canatar, açıklamasında, ‘orta yaş bunalımı’ ve bu sorunu aşmanın yollarını ise şöyle sıraladı:
“Peki, orta yaş bunalımı nedir? Yavaş yavaş belirginleşen zihinsel fonksiyonlarda düşüş, huysuzluk, kıskançlık ve çapkınlık gibi alışılmamış davranış şekillerinin dikkat çektiği dönem orta yaş krizi olarak adlandırılabilir. Erkekliğin simgesi haline gelen seks dürtüsü ve kapasitesi de maalesef yavaş yavaş azalmaya başlar. Bu doğal ve normal süreç genellikle erkekler tarafından reddedilir ve bu ‘kabullenememe duygusu’ kişiyi, kendini çevreye ispat etme davranışına itebilir.

Hatta bazı erkeklerde bu durum işte başarı hırsına, bazılarında dine yönelmeye, spor, yeni hobiler edinmeye sebep olabilir. Çünkü erkek bilinçdışı olarak cinsel dürtü ve başarı açısından eskisi gibi olduğunu ispat etmeye çalışır. Kendini ispatın ülkemizde seçilen diğer bir yolu da daha genç yaştaki kadınlarla flört etmektir. Makul ölçülerde normal sayılabilecek bu durum bazen kontrolden çıkabilir.”

SEKS ERKEKLER İÇİN GÜÇ SİMGESİ
Kendini ispat ve genç görülme kompleksinin giyim tarzını, yeme alışkanlığını, sosyal davranış biçimini, değiştirebileceğini vurgulayan Canatar, şöyle devam etti:
“Bu şekilde orta yaş krizine giren, cinsel isteğinde yalancı bir artış yaşayan, yemeye içmeye düşen, evini, karısını, işini veya sosyal çevresini terk etmeye teşebbüs eden, kıskançlığı artan, çapkınlık yapan ve keyfine düşkün olan erkeklere halk arasında ‘azgın tek’ veya ’40’ından sonra azma’, bu durumun yaşanmasına da azgın teke sendromu denir.

Her erkekte görülecek diye bir kural olmasa da, orta ve ileri yaş içinde olan erkekler; yaşamlarını gözden geçirip kendileri için ne yaptıklarını sorgulamaya, genç bir partner aramaya ve kayıplarını fark etmeye başlayabilirler. Bu nedenle azgın tekeler estetik ameliyat, botoks yaptırma, ciltteki lekeleri temizletme, yaşlılık belirtileri olan dudak ve alın çevresindeki kırışıklıların düzeltilmesi gibi yollara başvurarak ilişkilerinde kendilerine güvenlerini artırmaya çalışabilirler.”

SORUN PSİKOLOJİK
Çok sık yapılan bir başka yanlışın da, orta yaş krizine giren erkeğin veya tutkulu bir aşk ya da çok daha fazlasının yaşaması halinde bu sıkıntılı dönemin aşılacağı yanılgısı olduğunu ifade eden Canatar, “Bu soruna doğru tanı koyamazsak ve doğru çözümler üretemezsek evini terk eden erkeklere; kendine güven duygusunu yitirmiş, bir paçavra gibi bir kenara atılmış hissini yaşayan umutsuz ve mutsuz kadınlar eklenecektir. Çünkü azgın teke sendromunda sorun her ne kadar hormonsal gibi algılansa da psikolojiktir.

Kişi yaşlandıkça yaşlananın ruhu değil bedeni olduğu ve ruhun gıdasını vermek kaydıyla her yaşın kendine göre güzellikleri olabileceği gerçeğini anlayamaz ise; huzursuzlaşır, kendini kötü hisseder ve anlamsız bir var olma çabası içine girebilir, azgın teke olabilir. Basında daha çok erkekler yer alsa da, ister kadın ister erkek olsun, durum fark etmez ve var olan partnerin ve evin dışında mutluluk aranmaya başlanır. Kısaca hayata renk katamama ve duygusal ihmaller azgın teke sendromu yol açabilir. Gerçekte tüm bunların sebebi bünyenin yaşlanmaya başlaması tüm organlar gibi beyninde yıpranmaya başlaması ve erkeklik hormonunun eskisi kadar üretilmemesidir” diye konuştu.

NELER YAPILMALI?
Uz. Dr. Taner Canatar, orta yaş bunalımlarından korunmak için önerilerini şöyle sıraladı:
“Ruh ve beden kapasitesi arttırılmalı. İleri yaşta düşünce, hafıza ve entelektüel fonksiyonlarını en üst düzeyde tutmak için; kendini ve çevreni olduğu gibi kabullenilmeli. Düzenli spor yapmak, stresten uzak durmak, iyi beslenmek, iş temposunu azaltmak, sık sık tatil yapmak, bol kitap okumak, müzik dinlemek, resim veya el sanatları gibi hobilerle uğraşmak işe yarayabiliyor.”

erkeksagligi.com

Bir önceki yazımız olan Teknoloji ve Kısırlık başlıklı makalemizde erkek infertilitesi, erkek kısırlığı ve teknoloji ve kısırlık hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.