/ 10 Aralık 2012, Pazartesi / Erkek Sağlığı


Erkeklerde Gebelik Belirtisi, tıp dilindeki adıyla Couvade Sendromu nasıl bir rahatsızlıktır ve belirtileri nelerdir? Prof. Dr. Nevzat Tarhan Couvade Sendromu hakkında bilgiler verdi.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan hamilelikte anne adayının yaşadığı birçok duyguyu babaların da yaşayabileceğini ifade ediyor. Anne adayıyla özdeşleşme isteği, kıskançlık, baba olmaktan ve eşinin duygularının değişmesinden endişe etmek, ekonomik nedenlerden kaynaklanan stres gibi etkenlerin baba adayının eşinin yaşadıklarına benzer belirteler göstermesine neden olabildiğine dikkat çeken Rektör Tarhan, babaların da anneler gibi aşerebileceğini ifade ediyor. Tarhan bu durumu ise Couvade Sendromu ile açıklıyor.

“Hamilelik sürecinin koşullarından etkilenen baba adayları bazen eşinin yaşadığı gebelik belirtilerini yani fiziksel ve duygusal değişimleri doğrudan yaşabilmektedirler. Baba adayında aşerme, mide bulantısı, baş dönmesi, bacak ve belde ağrılar, yorgunluk gibi belirtiler görülebilmektedir. Tıp dilinde bu duruma ‘Couvade Sendromu’ denir ve baba adaylarının yaklaşık % 10 ile % 65?inde hamiliğin 3. ayına doğru ya da doğum yaklaştığında görülür.

Anne adayıyla özdeşleşme isteği, kıskançlık, baba olmaktan ve eşin duygularının değişmesinden endişe etmek, ekonomik koşullar gibi nedenlerden kaynaklanan stres babada hamilelik belirtilerine neden olur. Bu sendromu yaşayan baba adayına eşini dışarıdan gözlemlemek yerine onunla birlikte bu süreci yaşamaya çalışması çözüm olabilir.

Bununla birlikte hamilelik süreci ve bebeklerle ilgili kitaplar okumak, bilgi sahibi olmak da tavsiye edilebilir.”

Prof.Dr. Nevzat Tarhan

Bir önceki yazımız olan Teknoloji ve Kısırlık başlıklı makalemizde erkek infertilitesi, erkek kısırlığı ve teknoloji ve kısırlık hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.