/ 01 Eylül 2012, Cumartesi / Beyin,Omurilik,Sinir Cerrahisi


Op. Dr. Aybars Akkor bel fıtığı rahatsızlığı ve epidural ameliyat hakkında bilgiler veriyor.

Epidural anestezi, omurganın boyun, gö­ğüs veya bel bölgesinde epidural aralık (merkezi sinir sistemini saran zar üzerinde­ki boşluk) içine lokal anestezik solüsyonu­nun (ilaç) enjeksiyonu ile oluşur (ilacın et­ki yeri spinal sinirin intervertebral forameni terk ettiği noktadır). Vücudun tüm or­ganlarında ağrı reseptörleri (ağrı algılayıcıları) adı verilen yapılar vardır. Bunların amacı vücuda zararlı olabilecek bir etkeni (sıcak, soğuk, yaralanma, organ iltihaplan­ması gibi) ağrı hissi uyandırma yoluyla bey­ne haber vermektir. Beynin ağrı merkezi ağrıyı algıladığında otomatik olarak zararlı etkenden kurtulmak için önlem alır (ateşe dokunulduğunda elin refleks olarak çekil­mesi gibi).

Ağrı reseptörleri ağrılı uyaranı algıladıklarında ilk önce sinir lifleri yardı­mıyla omuriliğe, buradan beynin ağrı mer­kezine haber ulaşır ve ağrı hissi oluşur. Epidural anestezi uygulandığında ağrılı uyaran omuriliğe gelir, ancak iletiyi daha yukarıla­ra götüren lifler “uyuşarak” iletme özellik­lerini geçici olarak yitirdiklerinden ağrı his­si oluşmaz.

Genel anesteziden farkı; işlem sırasında uyanık olunması ve etrafta olup bitenlerin tümüyle algılanmasıdır. Kullanı­lan ilacın özelliğine ve miktarına bağlı ola­rak kişi kendini “felç olmuş” gibi hisseder. Fakat bu geçici bir durumdur. İlaçların et­kisi azaldıkça bu his kaybolur. Epidural aralık yağ dokusu, lenfatik kanal­lar ve damarsal yapılardan oluşan ve kafata­sı tabanında omuriliğin başladığı yerden belin bitiminde sakrum kemiğinin sonuna kadar devam eden gözenekli bir boşluktur.

Bir önceki yazımız olan Hipofiz Hormonları ve Hipotalamus başlıklı makalemizde hipofiz hormonları ve hipotalamusun görevleri hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.