/ 29 Kasım 2013, Cuma / İlaç Rehberi


Duphalac 670 Mg 250 Ml Solüsyon formülü, Duphalac 670 Mg 250 Ml Solüsyon endikasyonları, Duphalac 670 Mg 250 Ml Solüsyon kullanım şekli:

Formülü:
Laktüloz, 670 mg/ml

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Konstipasyon durumları: Duphalac kolonun normal fizyolojik ritmini kazanmasını sağlar. Portal sistemik ensefalopati: hepatik koruma ve prekomanın tedavi ve profilaksisinde kullanılır. Gaita kıvamının yumuşak olmasının tıbben arzulandığı durumlar (hemoroid, kolonyada anüste yönelik cerrahi girişimlerden sonra).

Kontrendikasyonları:
Bileşimindeki maddelerden herhangi birine aşırı duyarlılığı olanlarda, galaktozemili hastalarda ve bağırsak obstrüpsiyonu durumlarında kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:
Konstipasyon durumu: Birkaç günlük tedaviye rağmen düzelmezse ya da tekrar ederse hekime danışılmalıdır.
Lakdoz eksikliği olan hastalarda kullanılacaksa, preparatın bu enzim eksikliğiyle ilişkili şeker içeriği dikkate alınmalıdır.
Konstipasyonda önerilen dozlarda diyabetli hastalar için bir sorun yaratmaz. hepatik koma ve prekoma gibi durumlarda genellikle çok daha yüksek dozlar kullanıldığında, diyabetli hastalarda bu dozlar sorun yaratabilir. Gebelik ve emzirme döneminde güvenle kullanılır.

Yan etkiler/Advers etkiler:
İlk birkaç günde şişkinlik hissi oluşabilir. Bu etki normalde 1-2 günde kaybolur. Önerilenden yüksek dozlarda kullanıldığında karın ağrısı ve ishal görülebilir. Bu durumda doz azaltılmalıdır. İshalle bağlı olarak, elektrolit düzeylerinde dengesizlikler görülebilir.

İlaç etkileşimleri:
Laktülozun kolon pH’ını düşürmesi nedeniyle, salınımı kolon pH’ına bağımlı olan ilaçların (5-ASA içeren bazı preparatlar) inaktivasyonuna neden olabilir.

Kullanım şekli ve dozu:
Günlük doz bireysel olarak belirlenmelidir. Genellikle erişkinlerde başlangıç olarak günlük doz 15-45 ml idame günlük dozu 15-25 ml Çocuklarda (7-14 yaş) Başlangıç olarak günlük doz 15 ml idame günlük dozu 10-15 ml
1-6 yaşlarda: Başlangıç olarak günlük doz 5-10 ml, İdame günlük dozu 5-10 ml, bebeklerde başlangıç ve idame günlük 5 ml ‘dir.
Hastanın gereksimine göre doz azaltılabilir. Hepatik koma ve prekomada doz: Başlangıç dozu günde 3 defa 30-50 ml idame dozu: günde en fazla 2-3 defa yumuşak bir defekasyon sağlayacak şekilde ayarlanmalıdır. Gaita pH’ın tercihen 5.0-5.5 olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Emedur 200 Mg 20 Draje başlıklı makalemizde Emedur 200 Mg endikasyonları, Emedur 200 Mg formülü ve Emedur 200 Mg kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.