/ 18 Şubat 2014, Salı / Ağız ve Diş Sağlığı


Plak, dişlerimizin çevresinde bakteriler ve yiyecek artıklarından oluşan yapışkan ve renksiz bir bakteri tabakasıdır. Çürüklerin ve dişeti hastalıklarının başlıca sebebi olan plak, her gün temizlenmediği takdirde sertleşerek tartar oluşturabilir.

Ağzımızdaki bakteriler sürekli çoğaldığı için herkesin ağzında plak oluşur. Bu bakteriler büyümek için beslenmemizde ve tükürüğümüzde bulunan bileşenleri kullanırlar. Yemek yedikten sonra plakta bulunan bakterilerin oluşturduğu asit dişlere saldırır. Tekrarlayan asit saldırıları ile diş minesi kırılarak çürük oluşabilir. Temizlenmeyen plak, dişlerinizin çevresindeki dişetlerini tahriş ederek gingivitis (kızarık, şişkin, kanayan dişetleri), periodontal hastalık ve diş kaybına neden olabilir.

Plak Birikimini Nasıl Önlenir?

Doğru bir bakımla plak birikimini önlemek kolaydır. Şunları unutmayın:

•Dişlerinizin tüm yüzeylerinden plakları temizlemek için dişlerinizi günde en az iki kere fırçalayın
•Her gün diş ipi kullanarak, diş fırçasının erişemeyeceği dişlerinizin aralarını ve dişeti çizgisinin altını temizleyin.
•Şekerli ve nişastalı gıdaları, özellikle yapışkan yiyecekleri azaltın
•Profesyonel temizleme ve diş muayenesi için düzenli olarak diş hekiminize gidin.

Bir önceki yazımız olan Dişeti Çekilmesi Nedir başlıklı makalemizde dişeti hastalığı nasıl tedavi edilir, dişeti hastalığının belirtileri ve periodontal tedaviyi kim yapar hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.