/ 01 Aralık 2014, Pazartesi / Kulak,Burun,Boğaz(KBB)


Dilin kenarlarında veya sınırlarında tümör, yaralar şeklinde görülür. Dil kanserinin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte 40 yaş üstünde, daha çok erkeklerde görülen, ağız bölgesinde meydana gelen 5 kanserden biri dil kanseri olmaktadır.

Dil kanseri nedenleri
Nedeni kesin olarak bilinmemekte ise de, yaygın olan bir gelişme faktörünün kronik ve tekerrür eden bir tahriş olduğu sanılmaktadır. Şurası belirtilmeli ki dil kanseri çoğunlukla pipo içenlerde ve fazla alkol alanlarda rastlanmaktadır.

Bunlardan sonra, dil kanseri nedeni olarak keskin ve pürüzlü diş uçları, iyi yerleşmemiş protezler ve ağız sağlığına dikkat edilmemesi olarak kabul edilmektedir.

Dil kanseri teşhisi
Karakteristik bir görünüşü vardır ve doktor bunu muayenede derhal teşhis edebilir. Kesin teşhis ise, hasta dilden bir parça alınarak bunu mikroskobik incelemeye tabi tutmakla elde edebilir.

Dil kanseri tedavisi
Selim olan tümörlerin büyük çoğunluğu cerrahi müdahale ile alınabilinmektedir. Genellikle ameliyat X ışını veya radyum uygulamaları ile birlikte yapılmaktadır. Bütün selim dil kanserleri tedavi edilebilinmektedir. Erken teşhis edilen kanserler geniş ölçüde lokal kesip çıkarma usulüyle tedavi edilebilmektedir.

Kanserden dolayı bütün dilin alınması gerekebilir mi?
Genellikle, kanser bulunduğu zaman dilin bir kısmı bırakılır. Ancak, kanser boğazdaki bezlere kadar yayıldığı taktirde dilde radikal bir kesinti gerekir. O zaman boyundaki bezler belki tedavi olabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Hava Basıncına Bağlı Kulakta Oluşan Travma başlıklı makalemizde barotravma, barotravma belirtileri belerdir ve barotravma tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.