/ 14 Ocak 2013, Pazartesi / Cildiye


Deri kuruluğu nedir? Deri kuruluğunun nedenleri ve belirtileri nelerdir? Deri kuruluğu hangi yöntemlerle tedavi edilebilir?

Kuru deri tüm vücudumuzu saran, film tabakası şeklinde örten , ölü hücrelerden oluşan bir tabakadır. Tıp dilinde iktiyoz adı verilen, cilt kuruluğu önemli bir problemdir bütün vücutta da olabilir, kısım kısım alerjik reaksiyonlarla birlikte de gelişebilir. Nedenlerinin ortaya çıkarılması gerekir.

Deri kuruluğu tetikleyen faktörler nelerdir
•Kuru deri her hangi bir yaşta ve bir çok nedenden dolayı oluşur.
•Kuru hava, özellikle kış aylarındaki düşük nem.
•Düşük nem bulunan yerler, özellikle merkezi ısıtmanın olduğu kapalı alanlar, ateşe veya ısıtıcı fanlara yakın oturmak.
•Rüzgara maruz kalmak.
•Sık yıkanma, duş alma ve yüzme, özellikle güçlü klorlu aşırı sıcak ve soğuk suda yüzmek.
•İdrar söktürücü ilaçlar.
•Kalıtsal faktörler ve artan yaş ile sebum yağ gibi doğal nemlendiricilerin azalması.
•Atopik egzema, sedef ve ihtiyosis gibi cilt hastalıkları.
•Metabolik faktörler, tiroid bezinin yeterince çalışmaması veya aşırı kilo kaybı.
•Sabun, deterjan ve çözücülere maruz kalmak.
•Bazı vitamin eksiklikleri.

Deri su kaybı hangi durumlarda görülür
Deriden su kaybını arttıran diğer önemli bir faktör deriden banyo esnasında kaybedilen sıvıdır. Sıcak su ile yıkanma ve sabunlar derideki koruyucu yağ tabakasını azaltırlar. Diğer önemli faktör eğer banyoda azalan yağ dışardan uygulanan bir nemlendirici ve yağ ile dengelenmezse deriden su kaybı artar ve banyodan sonraki bir saat içinde deri normalde olduğundan daha kurudur. Deterjanlar ve çözücüler de benzer şekilde derinin yağ tabakasını kaldırarak deriyi kuruturlar.

Deri Pullanması
Deri pullanması stratum korneum dediğimiz deri yüzeyinden hücrelerin gözle görülebilir şekilde ayrışması ile oluşur. Normal deride bu süreç gözle görülmez, çünkü hücreler tek tek dökülür. Pullu deride ölü deri hücreleri birbirlerinden ayrılamazlar ve gözler görülebilen kepeklenmeye neden olur. Bu durum kuru deride herhangi bir nedenle gelişebilir, ayrıca egzema, sedef ve ichtyosis hastalığında deri hücrelerinin yapısı bozuktur ve birbirlerinden kolay kolay ayrılamazlar.

Deri kuruluğundan korunma yolları
•Herhangi bir nedenle kuruluğa eğilim gösteren derinin sabun ve su ile teması azaltılmalı ve nemlendiriciler kullanılmalıdır.
•Sıcak sudan kaçının ve aşırı su temasından kaçının, sıcak su derinin doğal yağlarını ortadan kaldırır ve cildi kurutur.
•Banyo sıklığını azaltın. İki günde bir veya daha seyrek banyo yapın, evde ve işte yıkanma sıklığınızı azaltmak için kirlenmemeye dikkat edin.
•Banyo ve duş süresi kısa tutun, kısa bir duş ve banyo deriyi nemlendirir, fakat derinin kuruma süreci veya havlu ile ovuşturmak veya deriden suyun buharlaşması deriyi kurutur. Bu nedenle banyo ve duş süresi uzatılmamalı ve ılık su ile yıkanılmalıdır.
•Duştan sonra cildinizi havlu ile ovuşturmayın, bunun yerine deri havlu ile hafif dokunarak kurulanılmalıdır.
•Hafif sabunlar kullanın – Sabunlar deriyi kurutur. Hafif, fakat fazla yağ içeren sabunlar veya sabunsuz temizleyiciler Ph’ı cilt ph’ına uygun 5.5 kullanılmalıdır. Bu arada sabun kullanımını da minimale indirin.
•Hemen nemlendirmek, banyodan sonra deri halen nemli iken nemlendirici losyon ve kremleri uygulayınız. Banyo sonrasında cildinizi tamamen kurularsanız, derinin doğal nemi de buharlaşarak deriden uzaklaşır. Nemlendirici losyon ve kremler gün içinde ihtiyaç olduğunda kullanılmalıdır. Çok şiddetli kuruluk olduğunda laktik asit veya üreli nemlendiriciler kullanılmalıdır.
•Tıraş olurken – tıraşlama işleminin deriyi tahriş etmesinden dolayı, tıraş kremi gibi bir nemlendirici kullanılmalı, tıraş bıçağı sıklıkla değiştirilmeli, kılların çıkış yönüne doğru tıraş olunmalıdır.

Deri kuruluğu cilt hastalıklarına neden olabilir mi?
Bazı kişilerde deri kuruluğu, dermatit egzema denen cilt hastalığına neden olabilir. Dermatit derinin inflamasyonuna verilen addır. Bu durum alt bacaklarda egzema craquele, gövde, kollar ve bacaklarda ise numular dermatite neden olur. Bazen de deride herhangi bir döküntü olmadan kaşıntı görülebilir. Bu durum yaşlılığa bağlı kaşıntı veya kış kaşıntısı denir. Dermatit geliştiğinde dermatoloji uzmanları kortizon içeren kremleri reçeteler. Kortizonlu kremler dermatit bulunan alanlara uygulanır. Dermatit iyileştiğinde uygulamaya son verilmeli, daha sonra dermatitin yenilenmesini engellemek amacıyla nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Deri kuruluğu tedavisi
Derinin iyi nemlendirilmesi deri kuruluğunu giderir, eğer deriniz tüm kurallara uyulmasına rağmen iyileşmiyorsa, dermatoloji uzmanına başvurunuz.

Bir önceki yazımız olan Saçkıran başlıklı makalemizde saçkıran belirtileri, saçkıran hastalığı ve saçkıran nedir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.