/ 23 Şubat 2014, Pazar / Kalp Damar Hastalıkları


Damar iltihabı hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir? Damar iltihabı hastalığı nasıl tedavi edilir? Damar iltihabı hastalığı kaç çeşittir?

Vaskülit-Damar İltihabı, kan damarlarının iltihaplanması demektir. Vaskülit-Damar İltihabı her kan damarlarında meydana gelebilir.Vaskülit damar çeperlerine zarar verebilir ve bazen bunları daraltabilir ya da bütünüyle tıkayabilir,kan dolaşımını azaltır veya bütünüyle durdurabilir.

Bu iltihaplanma kademeli olarak fiziksel problemlere sebep olabilir.Kan damarları duvarlarının zarar görmesi,bunlarla ilişkili dokularda kan ve oksijen kaybına neden olabilir.Vücut sistemlerinin zarar görmesi oksijenden mahrum dokulardan kaynaklanır.Sonuç olarak,Vaskülit-Damar İltihabı belirtileri çarpıcı bir biçimde çeşitlilik gösterir.

Vaskülit-Damar İltihabı bir çok çeşidine neyin sebep olduğu bilinmemekte dir. Ama otoimmun bir hastalığın,bu durumun sorumlusu olduğu düşünül mektedir.Yapılan araştırmalara göre alerjik bir reaksiyonun,virüslü bir enfeksiyonun ya da güneşten kaynaklanan bir radyasyonun bile vaskülite neden olduğu düşünülmektedir.Aşağıda belirtilen hastalıklar vaskülitin değişik türleridir.Bu türler,kan damarlarının boyutuna, organlara, antinöt rofil stoplazmik antikorlara göre ayırt edilirler:

Takayasu Arteriti:
40 yaşın altındaki kadınlarda yaygın olarak görülen bir vaskülittir.İltihaplanma,kalpten çıkan atardamar gibi büyük kan damarla rında meydana gelir.Bu tipte arterit bulunduran insanlar güçsüz, sersemle miş ve başı dönüyor gibi hissedebilir ve şiddetli kas ağrılarına maruz kala bilirler.Kollardaki ve bacaklardaki arteritler,kan basıncına rağmen, kollar da ve bacaklarda hiçbir şekilde nabız hissedilmeyecek şekilde darabilirler.

Geçici Arterit: Kan damarlarını çok küçük ölçüde etkileyen bir vaskülittir .

Poliarteritis nodosa:
Küçük ve minik boyutlardaki atardamarları iltihap landıran ve güçsüzleştiren bir Vaskülit-Damar İltihabı çeşididir.Çeşitli kan damarları gruplarıda etkilenebilir.Bazı insanlarda Hepatit B virüsüne ma ruz kalmanın sebebi olarak poliarteritis nodosa gösterilir.Kadınlardan ziyade erkeklere zarar veren bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.Ağrıyan kaslar ve eklemler,ateş,iştahsızlık ve sinirlerin zarar görmesiyle oluşan bacak güçsüzlükleri,bu hastalığın belirtileridir.Diğer belirtiler,zarar görmüş kan damarları tarafından etkilenen yerlerde görülür.Vaskülit-Damar İltihabı

Tedavi Seçenekleri:
Tedavi etkilenmiş damarların boyuna,ölçüsüne ve konumuna göre uygulanır.Bu durumu destekleyen maddelerin kaldırıl ması ilk aşamadır.Bazı vakalarda vaskülit tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden kaybolur.Bu hastalığın bir çok türü kortikosteroid ilaçlara olumlu yanıt verir.Hepatit B hastalığından kaynaklı Poliarteritis noodosa nın tedavisi için virüs engelleyen ilaçlar,Takayasu arteriitinin ilerlemiş türleri için ameliyat ve bakteriden kaynaklanan cilt vaskülitleri için anti biyotik ilaçların kullanılması,bu hastalığın tedavisinde oldukça etkilidir.

Bir önceki yazımız olan Raynaud Sendromu Nedir başlıklı makalemizde Raynaud hastalarına öneriler, Raynaud hastalığı belirtileri ve Raynaud hastalığı nasıl tedavi edilir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.