/ 14 Mayıs 2015, Perşembe / Sağlık Haberleri


Siz de özgürce uyumayı sevenlerden misiniz? Bazı insanlar çıplak yatmayı sever fakat çevrelerinden bunun sağlığa zararlı olduğu ile ilgili eleştiriler alırlar. Soğuk almak, üşümek, hasta olmak bunlar arasında en popülerdendir. Fakat aslında çıplak uyumak bizler için en iyi şey. Rahatlığının yanında kesinlikle sağlık açısından pek çok yararı var.

Uykunuzu Daha iyi Alırsınız
Amerikan Uyku Akademisi’nin yaptığı açıklamaya göre uyuduğunuz zaman vücudunuz sıcaklığını doğal bir şekilde düşürüyor. Pijama giymek ise bu sıcaklığı maalesef engelliyor. Doğal sıcaklığınızın düşmesi genel olarak uyku kalitenizi de etkiliyor. Bu sebeple çıplak yatanlar daha iyi uyuyor.

Cinsel organlarınız hava alıyor
Kadınlar üzerine araştırmalar yapan doktor Jennifer Landa’ya göre cinsel organlar çok fazla kapalı kaldıklarında çeşitli bakterilere bayram oluyor. Bu sebeple çıplak yatmak cinsel organınızın havalanması, kuru kalması ve sağlıklı olması için önemli.

Daha seksi hissedersiniz
Çıplak yatmak kesinlikle seksi bir şey ve genel olarak çıplak yatan insanlar daha çok seks yapıyorlar. Bu özellikle sabah seksleri konusunda doğrulanmış bir şey. Öte yandan pijama giymek ve pijamalarla uyanmak insan psikolojisini seksten uzaklaştırıyor.

Kilo verdirir
Çıplak yatmak kilo verdirip kolestrolün düşmesini sağlıyor. Geceleri çıplak uyurken vücudunuzda hormonlar daha hızlı çalışıyor ve cortisol seviyelerinizi düşürüyor. Cortisol seviyeleri düştükten sonra vücudunuz bunları arttırmak için çabalıyor ve sizi ertesi güne hazırlıyor. Bu da daha enerjik olmanızı sağlıyor. Aynı zamanda bu kilo verdirten bir durum.

Her sabah duş almak zorunda olmazsınız
Eğer sabah insanı yoran bir şey varsa o da duş almak zorunda olmak. Eğer çıplak uyursanız bunu yapmak zorunda değilsiniz. Araştırmalara göre çıplak uyuyanların vücudu gece boyunca daha serin olduğu için saçları ve vücutları daha az yağ üretiyor. Bu terlememeye bağlanıyor, yani terlemediğiniz için saçınız yağlanmıyor ve daha fazla dayanabiliyor.

Genel olarak daha kolay
Pijamasız yatmak daha kolay ve daha pratik. İki saat pijamaları giyeceğinize, arayacağınıza direkt yatağa girip uyuyorsunuz. Tembelce gelebilir fakat her tembelce yapılan şeyin kötü sonuçları olmasına gerek yok.

kaynak: http://elitedaily.com/life/sleeping-naked-scientifically-good-for-you/949371/

Bir önceki yazımız olan İdrarı Cildinden Gelen Kadın başlıklı makalemizde beyhan çakmak fistül hastalığı, cildinden idrar gelen hasta ve fistül hastalığı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.



Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.