/ 14 Ocak 2013, Pazartesi / Sağlık Bilgileri


Bu zehirlenme özellikle ayak ve el parmaklarında kangrene yol açabilir. Çavdar mahmuzundan elde edilen alkaloitlerin meydana getirdiği zehirlenmeye çavdar mahmuzu zehirlenmesi denir.

Çavdarın başlıca besin kaynağı olduğu yerlerde eskiden bu tür zehirlenmelere sık rastlanırdı. Zamanla çavdar mahmuzunun bu zehirlenmenin nedeni olduğu anlaşılmış ve çavdarın mahmuzdan ayrılması için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu yolla zehirlenen kadınların çocuklarını düşürdüklerinin anlaşılması, çavdar mahmuzundan elde edilen çeşitli maddelerin doğum sırasında kullanılması yolunu açmıştır.

Çavdar mahmuzu zehirlenmesinde damarlar büzüldüğünden parmaklar soğuk ve soluk bir görünüm alırlar. Hastada kusma, ishal ve baş ağrısı da görülebilir. Migren ve çeşitli nedenlerle uzun süre çavdar mahmuzu alkaloiti içeren ilâçlar alan kimselerde karın iç zarı aşırı biçimde sertleşir. Bu sertleşme sonucu örneğin sidik yalları sıkışarak sidik akımının güçleşmesine ve boşaltım kanalı yangılarının görülmesine yol açabilirler.

Bir önceki yazımız olan Hastalık Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde hastalık belirtileri, hastalık belirtileri nasıl ortaya çıkar ve Hastalık belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.