/ 14 Ocak 2013, Pazartesi / Cildiye


Özellikle kış aylarında dudak çatlakları daha sık görülür. Burnundan nefes almakta zorlanan insanlar da genelde ağızdan nefes aldıkları için dudak çatlaklarından şikayetçidirler. Dudaklara ara sıra bakım kürleri uygulamak işe yarayabilir. Eğer sağlık sorunları yüzünden burnunuzdan değil de ağzınızdan nefes alıyorsanız mutlaka burnunuzla ilgili tedavi olmanız gerekir.

Hassas bir yapısı olduğu için dudaklar, dış ve iç faktörlerden çabuk etkilenen bir yapıya sahiptir.Bu nedenle hiç kimyasallara bulaşmadan dudaklarımızın bakımını da doğal yollarla, harika sonuçlar alarak, kolay bir şekilde yapabiliriz. Dudaklar vitamin eksikliğinden çabuk etkilenir. Dudakların ihtiyacı olan B8 vitaminidir. Bu vitaminin eksikliğinde, dudak çatlamaları, pürüzlü ve sağlıksız bir görünüme sahip olurlar. Bu vitamini elde edeceğiniz ürünler, soya unu, fındık, badem, ceviz ve yumurta sarısıdır. Bu ürünlerden yemeyi ihmal etmeyip, ayrıca bunlardan yapılan maskelerle dudak sağlığınızı korursunuz.

* 1. Maske: Soya ununu ve un haline getirilmiş fındığı küçük bir kapta (çok iyi steril edilmiş) bir iki damla badem yağı ile krem kıvamına getirip dudaklarınıza ara sıra uygulayın.

* 2. Maske: Badem ve cevizi yukarıda belirtildiği gibi un haline getirip, içerisine bir çay kaşığı yumurta sarısı ekleyerek krem kıvamını alıncaya kadar karıştırın. Dudaklarınıza uygulayın. Bu maskeleri buzdolabında iki gün saklayabilirsiniz, ona göre uygulayacağınız kadar maske yapmalısınız.

* 3. Maske: (Dudak derinizi besleyen ve yenileyen maske): 1 çorba kaşığı süt ve 1 çorba kaşığı kaymağı yoğun bir kıvama gelinceye kadar kap içerisinde karıştırın, yatmadan önce dudaklarınızın dış çizgilerini de taşacak şekilde sürün. 15 dakika bekleyip yıkayın, bu maskeyi bir hafta boyunca her gün uygulayabilirsiniz. Ayrıca kaymak yerine bal da kullanabilirsiniz. Bunu yaptığınızda dudaklarınızı yalamayın.

Dudak uçuklarına badem maskesi
Özellikle stres, yorgunluk, soğuk algınlığı ve bazı hormonsal değişiklikler, uçuk olacak bölgede daha önceden karıncalanma, kaşınma ve yanma hissiyle kendini belirtir. Uçuğun çıkmasını engellemek için, bir parça buzu ince bir kumaş içine veya poşete sarıp dudak bölgenize hafifçe bastırarak uygulayın, buna 5 ila 10 dakika devam edin, ardından yukarıda hazırlamış olduğunuz badem maskesini sürün. Soğuk ve rüzgârlı havalarda dışarı çıkmadan önce dudaklarınıza süreceğiniz bir iki damla badem yağı, hem dudaklarınızı dış etkilerden koruyacak hem de dudak sağlığınızı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Deri Kanseri başlıklı makalemizde deri kanseri belirtileri, deri kanseri nedir ve deri kanseri tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.