/ 23 Şubat 2014, Pazar / Kalp Damar Hastalıkları


Çarpıntı, her yaş insanda zaman zaman kalbin hızlı çarpmasıyla, birlikte elde ayakta titreme olarak gözlenen, stresle, heyecanla ortaya çıkabilen çok rastlanan bir belirtidir. Bu belirti iki başlık altında incelenebilir, kişide kalp atımlarının yolunda gitmediği duygusunun uyanması, yani öznel çarpıntı duygusu ve kalp atım düzeninde ritminde bozukluk, yani gerçek çarpıntı. Çarpıntı duygusu pek çok insanda görülen bir belirtidir, kalp atımlarının düzenli-düzensiz biçimde hızlanmasının ya da yavaşlamasının doğurduğu rahatsızlık verici bir duygudur, ama görece önemsiz kalp ritmi bozukluklarından kaynaklanır.

Genellikle bir zorlanma, uyarılma ya da alkol, kahve, sigara içmeden sonra ortaya çıkar. Çoğu durumda kalple ilgili organik bozukluklara değil, ruhsal bozukluklara bağlıdır. Örneğin kalp nevrozunun en önemli belirtisidir. Çarpıntı duygusu kalbin bilincine varmak biçiminde tanımlanabilir, kalp atımları bütünüyle normal olsa bile kişinin bu atımları duyumsayarak aşırı önemsediğini gösterir.

Bu duygu otonom sinir sisteminde sempatik sinirlerin düzensizlikleriyle ilişkilidir. Aşırı duyarlı, çabuk uyarılan kişilerin ruhsal durumu sürekli değişir, eleştiri, akıl yürütme ve karar verme yeteneklerini de etkileyen bu durum vücutlarıyla ilgili gözlemlerine çok belirgin olarak yansır. Aşırı zorlanmasalar bile kalp atımlarının hızlandığını ve düzensizleştiğini duyumsarlar. Zamanla bu durum yinelendikçe önemli kalp rahatsızlıkları olduğuna inanırlar. Kalbin ritmi ve çalışması bütünüyle normal olmasına karşın, bu organa karşı duyarlılıkları arttığından çarpıntıdan yakınırlar. Oysa gerçek kalp hastaları, kalp atım hızındaki değişikliklere normal kişilerden çok daha az duyarlıdırlar.Her çarpıntı kalp hastalığı değildir.

Kalpte ritim bozukluğu
Ritim bozukluğu kalp atımlarının bir dakikada hep aynı sayıda ve düzenli olması gerekirken düzensizleşmesidir. Kalp atım sayısının artması ya da azalması biçiminde ortaya çıkabilir.
Ekstrasistol ek atım gibi çarpıntı duygusu veren bazı ritim bozuklukları pek önemli değildir. Ama ritim bozukluklarıÖnemli hastalıkların belirtisi de olabilir. Örneğin karıncık fibrilasyonu titreşme, zamanında önlem alınmazsa ölümle sonuçlanabilir..

Bir önceki yazımız olan Kalbi Korumak başlıklı makalemizde kalbi korumak ve kalbimizi nasıl korumalıyız hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.