/ 27 Kasım 2012, Salı / İlaç Rehberi


Canesten 20 Gr Krem formulü, Canesten 20 Gr Krem endikasyonları, Canesten 20 Gr Krem kullanım şekli:

Dermatoloji-Antimikotik

Formülü:
1 g krem 0.01 g klotrimazol içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Canesten Krem; dermatofitler, mayalar, küfler, vb.nin sebep olduğu dermatomikozların tedavisinde endikedir. Bu tip enfeksiyonlara örnek olarak ayak ve ellerdeki mikozlar (Atlet ayağı, Tinea manuum), paronychia’lar, deri ve derinin kat yerlerindeki mikozlar (Tinea corporis, Tinea cruris), derinin süperfisyel kandidozları (Candida balanitis, Candida vulvitis), Pityriasis versicolor, erythrasma ve yukarıda adı geçen patojenlere bağlı olarak gelişen seboreik dermatit sayılabilir. Canesten Krem, klotrimazol’e hassas bakterilerle süper enfeksiyon sonucu enfekte olan deri hastalıklarında da kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Klotrimazol’e, setostearil alkole veya herhangi başka bir bileşene karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:Canesten Krem , genital bölgelere (kadınlarda: dudaklar ve vulvanın yakınındaki bölgeler; erkeklerde: penisin sünnet derisi ve glans) uygulandığında, prezervatif ve diyafram gibi lateks ürünlerinin etkenliğini ve güvenilirliğini azaltabilir. Bu etki geçicidir ve yalnızca tedavi süresince meydana gelir.
Deneysel ve klinik araştırmalarda, gebelik sırasında Canesten Krem kullanıldığında anne ve çocuk üzerinde zararlı etkilerin meydana gelebileceğine dair veri bulunmamıştır. Bununla birlikte, gebeliğin ilk 3 ayında, Canesten Krem doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Canesten Krem’e lokal tolerans genellikle iyidir.
Nadir olarak görülen yan etkileri:

Tüm beden: alerjik reaksiyon, ağrı
Deri ve ekleri: kaşıntı, kızarıklık
İlaç etkileşimleri:
Bilinen bir etkileşimi yoktur.

Kullanım şekli ve dozu:
Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde Canesten Krem hastalıklı cilt bölgesine günde 2-3 defa ince bir tabaka halinde tatbik edilip emdirilir. Bir el büyüklüğünde bir bölgenin tedavisi için 1/2 cm uzunluğunda krem yeterlidir. Tedaviyi hijyenik olarak desteklemek için, krem tatbikinden önce cildin hastalıklı bölgesinin yıkanması ve tamamen kurulanması tavsiye edilir. Tedavinin başarılı olabilmesi için, uygulama düzenli ve yeterli süre devam ettirilmelidir.
Tam bir iyileşme sağlamak amacıyla, endikasyonlara bağlı olarak tedaviye hastanın semptomlarının kaybolmasını takip eden 2 hafta süresince devam edilmelidir.
Semptomlar genellikle aşağıda verilen tedavi süreleri sonunda kaybolmaktadır:

Dermatomikozlar 3-4 hafta,
Eritrazma 2-4 hafta,
Pityriasis versicolor 1-3 hafta,
Candida vulvitis ve Candida balanitis 1-2 hafta.

Bir önceki yazımız olan Yomesan 500 Mg 4 Tablet başlıklı makalemizde Yomesan 500 Mg 4 Tablet, Yomesan 500 Mg 4 Tablet endikasyonları ve Yomesan 500 Mg 4 Tablet formülü hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.