/ 30 Kasım 2013, Cumartesi / İlaç Rehberi


Calgel 20 Gr Jel formülü, Calgel 20 Gr Jel endikasyonları, Calgel 20 Gr Jel kullanım şekli:

Formülü:
CALGEL suda çözünen şekersiz bazlı saydam sarı renkte olup %0.33 a/a lidokain hidroklorür ve %0.10 a/a setilpiridinyum klorür içerir. Yardımcı maddeler: Sorbitol çözeltisi, ksilitol, alkol, sodyum sakarin, mentol, herbal tadlandırıcı, karamel.

Farmakolojik özellikleri:
CALGEL mukoza yüzeyine uygulandığında lokal anestezik etkili lidokain içeren, topikal analjezik bir üründür. Setilpiridinyum klorür ise antiseptik etkilidir.

Endikasyonları:
CALGEL diş çıkarma ağrılarında ve gingiva stomatitise bağlı rahatsızlık ve huzursuzluğun giderilmesinde endikedir, antiseptik özelliği vardır (CALGEL çabuk etkileyerek ağrıyı dindirip, bebeğin diş etlerini rahatlatır).

Kontrendikasyonları:
CALGEL lidokain hidroklorür, setilpiridinyum klorür veya ürünün kendisine alerjik olan bebeklerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:
Tavsiye edilen doz aşılmamalıdır. Herhangi bir istenmeyen yan etki görüldüğünde veya aşırı doz durumunda ilacın kullanımı kesilmeli ve doktora başvurulmalıdır. Tüp ilk kullanımdan önce açılmışsa kullanmayınız.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Açıklandığı şekilde uygulandığında yan etkiler oluşmaz fakat lidokaine aşırı hassasiyet görülen vakalar bildirilmiştir. Tedavi sırasında aşırı hassasiyet tespit edilirse CALGEL uygulamasına son verilmelidir.

İlaç etkileşimleri:
Herhangi Bir İlaç Etkileşimi Bildirilmemiştir.

Kullanım şekli ve dozu:
Diş çıkarma ağrıları oluştuğunda az bir miktar CALGEL (7.5 mm kadar) bir parça pamuğa veya temiz bir parmağa sürülüp bebeğin diş etleri yavaşça TM : Tescilli marka ovulur. Doktor tavsiyesine göre, doktorun özel bir tavsiyesi olmadığı takdirde 20 dakika sonra tekrarlanır, eğer gerekliyse günde 6 keze kadar uygulanabilir. Tavsiye edilen doz aşılmamalıdır. CALGEL şekersiz olup hoş bir tadı vardır. CALGEL 3 aylık ve üzerindeki bebeklerde kullanılır. Diş çıkarma ağrısı devam ediyorsa CALPOL Süspansiyon ek olarak kullanılabilir. Kapağı ters çevirerek tüpü deliniz.

Bir önceki yazımız olan Canesten 20 Gr Krem başlıklı makalemizde Canesten 20 Gr Krem endikasyonları, Canesten 20 Gr Krem formülü ve Canesten 20 Gr Krem nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.