/ 30 Kasım 2013, Cumartesi / İlaç Rehberi


Brodil 150 Ml Şurup formülü, Brodil 150 Ml Şurup endikasyonları, Brodil 150 Ml Şurup kullanım şekli:

Formülü:
Efedrin HCl 6.666 mg
Guaifenesin 100.000 mg

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Hafif ve orta dereceli bronşiyal astma, allerjik astma, kronik bronşit, ameliyat sonrası bronkospazm, amfizem, korpulmonale gibi bronş dilatasyonu ve ekspektorasyona ihtiyaç duyulan solunum yolu rahatsızlıklarındaki öksürük ile sigara içenlerin tahriş öksürüklerinin giderilmesinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:
İçerdiği maddelere aşırı duyalılığı olanlarda, ciddi hipertansiyon ve koroner arter hastalığı olanlar,glokomlular ve MAO inhibitörü alanlarda.

Uyarılar/Önlemler:
Duyarlı olanlarda, guatr, hipertiroid ve gebelikde kullanılmaz. İskemik kalp hastalarında, hipertansiyonda, prostat hipertrofisi ve glokomda, diyabette, hipertroidizmde, renal yetmezlikte, yaşlı hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. MAO inhibitörü kullanan hastalar ilacı bıraktıktan 14 gün sonra brodil alabilirler. Uzun süre kullanılmamalı ve geceleri uyuma zorluğu çekenlerde kullanmaktan sakınılmalıdır. PBI testi öncesi preparatın kullanımı kesilmelidir.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Bulantı,kusma,karın ağrısı, baş ağrısı,iştah azalması,görme bozukluğu, çarpıntı, hipertansiyon,sinirlilik, idrar retansiyonu ve uykusuzluk gibi.

İlaç etkileşimleri:
Beta-reseptör blokerleri (göz damlaları dahil), özellikle selektif olmayanlar, ß-agonistlerin etkisini kısmen ya da tamamen ortadan kaldırabilir.ß2-agonist tedavisi hipokalemiye neden olabilir ve ksantin türevleri, steroidler ve diüretikler hipokalemiyi şiddetlendirebilir (“Uyarılar/Önlemler” bölümüne bakınız).

Kullanım şekli ve dozu:

Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde;
Yetişkinlerde: Yemeklerden sonra günde 3-4 defa 15 cc
6 yaşından büyük çocuklarda: Günde 3 defa 10 cc
6 yaşından küçük çocuklarda: Doktor tarafından başka bir tavsiyede bulunulmamışsa günde 3 defa 5 cc.

Bir önceki yazımız olan Brufen 400 Mg 30 Draje başlıklı makalemizde Brufen 400 Mg 30 Draje endikasyonları, Brufen 400 Mg 30 Draje formülü ve Brufen 400 Mg 30 Draje nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.