/ 27 Ağustos 2012, Pazartesi / Sağlık Bilgileri


Banyo yapmanın sağlığımıza oldukça fazla yararları var. Banyo yaparken su sıcaklığı nasıl olmalı? Çocuklara banyo yaptırırken nelere dikkat edilmeli? İşte banyo yapma hakkında sağlık bilgileri:

Su sadece vücudu rahatlatmakla kalmıyor aynı zamanda tedavi için de kullanılıyor. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hidroklimatoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle, yaptığı bilimsel araştırmaları ile banyonun vücudumuz üzerindeki etkisini yıllardır bıkmadan usanmadan anlatıyor. Karagülle, kaplıcaya hatta hamama giderken nasıl bir kür uygulanması gerektiği konusunda reçeteler veriyor. Siz de sudan ilaç gibi yararlanmak istiyorsanız Prof. Dr. Zeki Karagülle’nin anlattıklarına kulak verin…

DUŞLA GELEN DOPİNG
* Evde yaptığımız banyoyu, su terapisine nasıl çevirebiliriz? Suyun sıcaklığına göre bunu başarmak mümkün. Mesela; dinlenmek için sıcaklığı 33 ile 36 derece arasında olan ılık bir banyo tercih edin. Ruhsal olarak bitkinseniz ve canlanmak istiyorsanız, suyun sıcaklığı 29-33 derece olmalı. Banyodan sonra en az banyo süresi kadar dinlenmeniz şart. Hatta en iyisi iki kat daha fazla dinlenmek…

* Yorgun vücudumuzu nasıl bir banyo ile dinlendirebiliriz?
36-38 derecelik suyla alınan 20 dakikalık bir banyo, kesinlikle ruhsal ve fiziksel bir gevşeme yaratır. Ağrıları azaltır, yorgunluğun getirdiği laktik asitin hücrelerden uzaklaşmasını sağlar. Uykusuzluk tedavisinde bu ısıda yapılan bir banyo kullanılabilir. Uyumadan önce 38 derece suyla 20 dakika alınacak bir banyonun ardından 40 dakika dinlenmek ve sonra yatağa girmek uyumayı kolaylaştırır.

* Yoğun bir güne hazırlanmak için sabahları nasıl bir banyo yapmalı?
40 derecelik suyla 10 dakika bir banyo alırsak, bağışıklık sistemimiz harekete geçer. Sıcak su, kalp-damar ve solunum sistemine uyarı yapar. Banyo sonrası biraz yorgunluk olacaktır. Ancak uyarılan bağışıklık sistemi sayesinde vücut direnci artar. Banyonun ardından banyo süresinin iki katı kadar yani 20 dakika dinlendikten sonra işe gitmek yerinde olur. Yani sıcak su banyosu, sabah banyosu olarak tercih edilebilir.

AYAK BANYOSUNUN ÖNEMİ
* Banyo almaya vakit yoksa aynı etkiyi elde etmek için ne yapılabilir?
O zaman ayak banyosu yapın. Çünkü ayakla suyun teması tüm vücutta banyo yapmakla aynı etkiyi yaratır. Grip ya da nezle olan kişiler, sıcak suyla ayak banyosu yaparak, üst solunum yolu dolaşımını olumlu yönde etkileyebilirler. Gününüz çok yoğun geçtiyse ve dinlenmek istiyorsanız o zaman da ılık bir ayak banyosuyapın. Eğer kendinizi çok yorgun hissediyorsanız, soğuk ayak banyosu işe yarayacaktır. 20 dakika ılık, beş dakika soğuk ayak banyosunu tercih etmek yorgunluğunuzu alacaktır.

ILIK-SOĞUK-ILIK BANYO İDEALDİR
* Spor yaptıktan sonra nasıl bir duş almak gerekir?
Spor sonrası için 33-35 derece ısıdaki banyo suyunu öneriyoruz. Bu ısı, vücutta termal bir yüklenme yapmıyor. Yani; kaslarda gevşeme yaratmadan bir rahatlatma sağlanıyor. Spordan sonra 33 derecelik suyla yıkanılabilir.

KAHVE İÇMEYİN
* Soğuk su banyosu ile nasıl bir etki elde edebiliriz?
30 derecenin altına, özellikle 25-30 derece arasına ‘soğuk su banyosu’ diyoruz. Bu, vücutta aşırı yanıt uyandıran bir uygulamadır. Kaslarda kasılmaya neden olur. Vücudun metabolizması uyarılacağı için tansiyon yükselebilir. Bu ısıdaki banyoyu 10 dakikanın üzerinde önermiyoruz. En ideal banyo; ılıkla başlayıp, soğuğu araya sokup, yine ılıkla bitirmektir.

Banyodan çıktıktan sonra örtünüp, mutlaka sıvı almanız gerekir. Mineralli su tüketmek gerekir. Bitkisel çaylar da içilebilir ama kahveyi önermem. Çünkü kahvenin içindeki kafein sıvı atımına yol açacaktır. En ideali; banyo sonrası kısa bir uykudur.

ÇOCUKLAR İKİ GÜNDE BİR YIKANMALI
Çocuklar her gün duş almalı mı, yoksa özellikle kışın hasta olurlar diye haftada iki üç kere yeterli mi?
Çocuk ve ileri yaştakiler arasında soğuğa karşı vücut ısısını düzenleyici ve sabit tutucu sistemde bir farklılık var. Bu sistemin içinde dolaşım, beyin, sinir ve metabolizma sistemi birlikte hareket eder.

Vücudumuz ortalama 36.5 derecededir. Çocuklarda bu sistem daha tam gelişmediği ve 75 yaş ve üstündekilerde de gerilediği için sıcağa ve soğuğa maruz kalma daha fazla sorun yaratabilir. Bir çocuk iyi korunmalı bir çevredeyse, her gün değilse bile en azından iki-üç günde bir, banyo yapması gerekir. Çocuğa 35-36 derecelik bir sıcaklıkta banyo yapmak en idal olandır.

VÜCUT DİRENCİ DÜŞERSE…
Duştan sonra çocuklara ne yaptırmak gerekir?
Çocuk, banyo sonrasında sıcak ya da soğuk olmayan bir ortamda dinlenmeye bırakılmalıdır. Hatta bu sayede soğuğa karşı direnç geliştirmede de daha güçlü olması beklenebilir. Üşütme dediğimiz şey, vücudun direncinin düşmesidir. Sadece soğuk ya da sıcak ile bağdaştırmak da doğru değildir. Üşütmek ve hasta olmak; beslenme, yaşam tarzı ve psikolojik ruh haliyle de yakından ilgilidir.

Bir önceki yazımız olan Hastalık Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde hastalık belirtileri, hastalık belirtileri nasıl ortaya çıkar ve Hastalık belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.