/ 10 Ocak 2013, Perşembe / Alternatif Tıp


Halk arasında, ağrı kesici özelliğiyle bilinen ve bilhassa sinir hastalıklarında sıklıkla kullanılan ve tarih kitaplarında ünlü filozof Sokrates’in ölümüne sebep olmasıyla anılan Baldıran otunun (Conium Maculatum) zehirli olduğunu söyleyen uzmanlar, baldıran otunun genellikle maydanoza benzetildiği için yanlışlıkla yenildiğini söylüyorlar. Vatandaşların baldıran otu konusunda dikkatli olmaları gerekiyor.

Baldıran (ağuotu):
Maydanozgillerden nemli yerlerde yetişen 1-2 metre boyunda zehirli bir bitkidir. Gövdesi kalındır. Saplarının alt kısmı erguvani renktedir. Yeprakları büyük, çiçekleri yayvan ve küçüktür. Terkibinde coniine vardır. Büyük baldıran ve küçük baldıran olmak üzere 2 çeşidi vardır. Ev ilaçlarında kullanılmaz.

Faydaları:
Hekimlikte ağrı giderici ve spazm giderici olarak, siyatik, tetanoz, epilepsi, trilemnius nevraljisi ve kore hastalığının tedavisinde kullanılır.

Bir önceki yazımız olan Zencefilin Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde The benefits of ginger, zencebil ve zencefil bitkisi hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.