/ 13 Ocak 2013, Pazar / Sağlık Bilgileri


Bakır kaplar çok dikkatli kullanılmalıdır. Bakırdan yapılmış olan kaplarda sirke ve bazı yağlı maddeler pişirilirse bu maddelerde bulunan asitlerin etkisiyle bakır oksitlenir. Bu oksitlenme sonucu ortaya çıkan maddeler zehirlenmeye yol açarlar.

Bakırdan yapılmış olan kaplarda sirke ve baz» yağlı maddeler pişirilirse bu maddelerde bulunan asitlerin etkisiyle bakır oksitlenir. Bu oksitlenme sonucu ortaya çıkan maddeler zehirlenmeye yol açarlar. Bakır zehirlenmesinin başlıca belirtileri mide ve karın ağrısı, kusma, ishal, kalp ve nabız atışlarının yavaşlamasıdır. Kusmuk yeşil renkte olup, mide mukozasından gelen kanla karışıktır. Bağırsak mukozasında meydana gelen çatlamalar nedeniyle dışkı da kanlı ve bu nedenle siyah renktedir.

İvegen zehirlenme durumunda mide yıkanır ve potasyum ferrosiyanür verilir. Bu madde, zehirlenmeyi meydana getiren bakır tuzu üzerinde etkiyerek, kan tarafından soğurulmayan bakır sülfatsiyanürü oluşturur. Ayrıca hastaya tuzlu bir müshil de verilir. Bakır kullanılan fabrikalarda rastlanılan süreğen zehirlenmede ise işçi çevreden uzaklaştırılır.

Bir önceki yazımız olan Hastalık Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde hastalık belirtileri, hastalık belirtileri nasıl ortaya çıkar ve Hastalık belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.