/ 21 Nisan 2013, Pazar / Gögüs Hastalıkları


Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Bayram Ali Özuslu, ayak terlemesinde kullanılan tedaviler hakkında bilgiler veriyor.

Sadece ayak terlemesi varsa klipsli ETS tedavisi faydalı olmaz uygulanmaz bunlarda ama el terlemesi ile koltuk altı terlemesi ve yüz terlemesi ile birlikteyse bu saydığım bölgelere yapılan tedaviden sonra ayak terlemesi hastaların 100 kişiden 60’nın geçmektedir.100 kişiden 20’si ya da 25’inde de azalmaktadır.

Terlemenin çocukların ve ergenlerin sosyal yaşantısını, okul ve iş hayatını, psikolojik durumunu etkiliyorsa tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Öztürk, “Öncelikle terlemeye sebep olacak bir rahatsızlığı olmadığı kanıtlanan hastanın dermatoloji uzmanına yönlendirilmesi gerekiyor. Dermatoloji uzmanı hafif ve orta derecede şikayeti olan hastalara öncelikle terlemeyi önleyen pomad ve spreyler önerebilir. Bu tedaviden yarar görmeyen ve ileri derecede şikayeti olan hastalarda diğer tedavi yöntemleri uygulanmalıdır” diye konuştu. Bülent Öztürk, bu tedavi yöntemleri hakkında da şu bilgileri paylaştı:

İlaç Tedavileri: Terlemeyi etkileyen birçok ilaç mevcuttur. Psikotrop (sedatif) ve antikolinerjik (atropin) gibi ilaçlar bir süreliğine faydalı olabilir. Ancak bunların durgunluk yaratma, ağız kuruluğu, görme bulanıklığı, idrar yolları problemleri ve hatta kalp krizi riskini artırma gibi yan etkileri bulunduğundan genellikle önerilmezler.

Terleme önleyici merhemler ve spreyler: İlk önerilen basit tedavi şeklidir. El ve ayak terlemelerinde hafif ve orta şiddetteki olgularda kullanılabilir. Sıkıştırma etkisi ile ter kanalının ağzını fiziksel olarak tıkar ve ter bezlerinden ter atılımını önler.

İyontoforez tedavisi: Aşırı el ve ayak terlemesinde kullanılır. Eller ve/veya ayaklar içinde elektrolit solüsyonu veya metal plaka bulunan küvete konulur. Solüsyon veya plakadan insanı rahatsız etmeyen düşük şiddette elektrik akımı verilir. Etki şekli elektrik akımının oluşturduğu iyonların ter kanallarını (basit olarak su musluğunu) belirli bir süre kapatılması olarak tanımlanabilir.

Botulinum toksin tedavisi (botoks): Özellikle koltuk altı terlemelerinde kullanılır. El ve ayak terlemelerinde de uygulanabilir. Terlemeye neden olan sempatik sinirleri felç ederek ter bezlerinden ter üretimini önlemek için kullanılmaktadır.

Cerrahi tedavi: Özellikle el ve koltuk altı terlemelerinde uygulanmaktadır. Kalıcı çözüm sağlar. Cerrahi tedavinin esası aşırı çalışarak fazla terlemeye neden olan sempatik sinirlerin kesilmesi veya çıkarılmasıdır. Bazen sempatik zincir ve dalları klips ile sıkıştırılabilir veya koter ile yakılabilir.

Bir önceki yazımız olan Yüz Terlemesi Tedavisi başlıklı makalemizde klipsli ets tedavisi, yüz terlemesi nasıl tedavi edilir ve yüz terlemesi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.