/ 14 Ocak 2013, Pazartesi / Sağlık Bilgileri


Arsenik kanser dokusuna büyütücü etki yaptığı anlaşıldığından artık eskisi kadar sık sık kullanılmamaktadır. Arsenik trioksit eskiden hap halinde ya da Fowler eriyiği içinde kullanılırdı.

Buna karşılık cinayetlerde ve zehirlenmelerde yaygın bir rol oynar. Fare zehiri olarak serbest bir şekilde satılması, XIX. yüzyıl sonu ile, XX. yüzyıl başlarında arseniğin zehirlenme amacıyla sık kullanılmasına yol açmıştır.

Arsenik zehirlenmelerinin yaygınlığının bir nedeni de eskiden arsenik zehirlenmesini ortaya çıkaracak yöntemlerin olmamasıydı. Oysa bugün, adli tıptaki gelişmeler sonucu ölünün kan ve dokularında bu maddenin saptanması çok kolaydır.

Tıpta arseniğin en yaygın uygulanma alanı frengi tedavisiydi. Arsfenamin (salvarsan) ve neoarsfenamin (neosalvarsan) bu amaçla kullanılan bileşiklerdi. Bu maddeler penisilinin keşfinden sonra ikinci plana düşmüşlerdir. Buna rağmen arsenikli bileşiklerin türetilmesi için yapılan çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmalar stovarsol, orstinol, karbason, glikobiyarsol gibi amebiyaza, triparsamid ve melarsoprol gibi uyku hastalığına iyi gelen ilaçların bulunmasına yol açmışlardır.

Bir önceki yazımız olan Hastalık Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde hastalık belirtileri, hastalık belirtileri nasıl ortaya çıkar ve Hastalık belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.