/ 23 Şubat 2014, Pazar / Kalp Damar Hastalıkları


Anevrizma nedir ve belirtileri nelerdir? Anevrizmanın ortaya çıkma nedeni nedir? Anevrizma kimlerde oluşur, risk faktörleri nelerdir? Anevrizma tedavisi nasıl yapılır?

Pek çok kimsenin varlığından bile haberdar olmadığı fakat, son zamanlarda sık karşılaşılan bir hastalık olan tıp dilinde anevrizma, halk arasında baloncuk olarak bilinen, bir damarın belli bir noktada toplanarak anormal şekilde genişlemesi ile, genel olarak temiz kan taşıyan damarlara (arter) ait genişlemeler anlaşılır.

Anevrizmalar aort damarı gibi çok geniş damarlarda oluşabildiği gibi, küçük ve orta boy damarlarda da teşekkül ederler. Bu bölümde konu edilen, bazen hiç bir belirti vermeden ani kanamalarla bazen çok dramatik sonuçlara yol açan beyin anevrizmalarıdır.

Anevrizma nedenleri
Anevrizmalar yapı itibarı ile damar duvarının doğuştan zayıf olduğu noktalarda, genellikle de damarın daha küçük dallara ayrıldığı noktalarda oluşur. Damar duvarının zayıf olduğu noktada damar içi basınç (tansiyon) nedeniyle her kalp atımında damar duvarı zayıf noktadan dışarı doğru bombeleşerek baloncuk oluşur. Baloncuk duvarı, basınca dayanamadığı anda da patlar, patlama ya kendiliğinden olur ya da eforla oluşur. Örn. öksürme, ıkınma, cinsel temas gibi basınç artmasına neden olan aksiyonlar.

Anevrizma kimlerde oluşur, risk faktörleri nelerdir?

•Damar duvarındaki yetersizlikler (Doğumsal)
•Damar duvarındaki Arteriosklerotik veya hipertansif değişiklikler.
•Travmatik (darp veya kaza sonucu kafa yaralanmaları)
•Enfeksiyona bağlı

Risk Faktörleri:
•Sigara kullanımı
•Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol ilaçları)
•Alkol (Şüpheli)
•Kokain
•Hipertansiyon

Anevrizmanın beyinde oluştuğu yerler
Beyini besleyen damarlar, beyin tabanında birleşerek Willis Poligonu adı verilen damar ağını meydana getirirler. Anevrizmalar genellikle bu willis poligonunda oluşur. Anevrizması olan insanların büyük bir bölümünün hiçbir şikayeti yoktur. Ancak bazen migren tarzında ya da spesifik olmayan baş ağrıları olabilir. Ayrıca anevrizmanın büyük olduğu durumlarda kitle etkisi nedeniyle beyinde komşuluk yaptığı sinirlerle ilgili belirtiler görülebilir. Koku ve görme duyularındaki bozulmalar gibi…

Anevrizma nasıl ortaya çıkar
•Genel amaçlı yapılan tomografi veya MR tetkikinde tesadüfen
•Kafa sinirlerine ait belirti vererek. Örneğin görme sinirine ait felçler.
•Kanama sonucu: Kanama da sızıntı şeklinde beyin zarları arasına (subaraknoid kanama) veya beyin dokusu içerisine olmak üzere iki türlü olabilir.

Anevrizma belirtileri
Yukarıdaki nedenlerden en önemlisi kanamadır. Aniden, çok şiddetli baş ağrısı, arkasından menenjit belirtisi olan ense sertliği, kusma, kanamanın cinsi ve ağırlığına göre bilinçte bozulma ve bazen bel ağrısı ile ortaya çıkabilir. Teşhis için yapılacak ilk iş bir nörolog ya da beyin cerrahisine müracaat etmektir. Anevrizmalarda ilaçsız olarak çekilen ilk beyin tomografisi kanama olup olmadığı konusunda yeterli bilgiyi verir. İkinci aşamada MR veya kateter anjiografi mutlaka yapılmalıdır. Anevrizmaların rastlanma oranı Amerika’daki istatistiki verilere göre yüzbinde 6-10 arasında bulunmuştur.

Tedavisi
Anevrizmaların tedavisi cerrahidir. Ancak buradaki önemli olan nokta anevrizmaya kanama olmadan müdahele etmek, ya da hiç değilse birinci kanamdan sonra hastanın genel durumu uygunsa ameliyatını yapmak şarttır. Ameliyat, mikroşirürji uygulanarak yapılmaktadır. Son yıllarda endovasküler girişim de başarıyla uygulanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Damar İltihabı Hastalığı başlıklı makalemizde Poliarteritis nodosa nedir, Takayasu Arteriti nedir ve vaskülit belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.