/ 30 Kasım 2013, Cumartesi / İlaç Rehberi


Anestol %5 30 Gr Pomad formülü, Anestol %5 30 Gr Pomad endikasyonları, Anestol %5 30 Gr Pomad kullanım şekli:

Formülü:
Lidokain % 5,
Pomad Bazı y.m…30 g,
Koruyucu Madde : Metil paraben, propil paraben

Farmakolojik özellikleri:
Anestol pomad topikal bir anestezik olan lidokain ihtiva eder. Suda eriyen baz içinde hazırlanmıştır. Pomadın topikal anestezik etkisi 3-5 dakika içinde başlar. Sağlam deri üzerinde etki göstermez. Hasta deri ve mukozadan absorbe olan lidokain belli başlı olarak karaciğerde metabolize olur ve böbrekler yoluyla atılır. %10u değişmeden vücut dışına çıkar.

Endikasyonları:
Deri ve mukozanın yüzeysel yanıkları,
Çeşitli nedenlere bağlı kaşıntılar,
Meme ucu, anüs, dudak çatlakları ve ağrıları,
Endotrakeal entubasyon uygulamasında anestezik lubrikan olarak kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Lidokain ve amid tipi anesteziklere karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Kadınlarda fetus üzerine etkisi bilinmediğinden özellikle gebeliğin erken dönemlerinde dikkat edilmelidir.

Lidokain etkinlik ve güvenilirliği uygun dozla ilgilidir. Mümkün olduğu kadar küçük dozlar uygulanmalıdır. Yaşlı hastalarda çocuklarda ve açık yara uygulamasında bu hususa dikkat edilmelidir.

Gebelik ve Laktasyonda kullanımı:

Parenteral lidokainin hamilelik sırasında güvenli kullanımı tesbit edilmemiştir. İlaç hamilelik sırasında çok gerekli ise kullanılmalıdır. Lidokain süte geçtiğinden dolayı emziren kadınlarda dikkatli kullanılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:
%5 lidokain pomadı ile sistemik yan etkiler son derece enderdir. Ancak yüksek miktarda ve yaygın uygulamalarda hızlı absorpsiyona bağlı yan reaksiyonlar olabileceği gibi aşırı duyarlılık, id iosenkrazi ve tolerans azalması gibi reaksiyonlar oluşturabilir. Bu reaksiyonlar arasında sinirlilik, baş dönmesi, görme bozuklukları, tremor, konvülsiyonlar sayılabilir.

İlaç etkileşimleri:
Lidokainin lokal uygulamasıyla ilgili olarak, literatürde herhangi bir ilaçla etkileşmesi bildirilmemiştir.

Kullanım şekli ve dozu:
Doktor tarafından başka bir şekilde önerilmediği takdirde hasta bölgeye uygun bir miktar iyice yedirilerek sürülür.Gerektiğinde birkaç defa kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Anti-Bit 150 Ml Şampuan başlıklı makalemizde Anti-Bit 150 Ml Şampuan endikasyonları, Anti-Bit 150 Ml Şampuan formülü ve Anti-Bit 150 Ml Şampuan nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.