/ 29 Ağustos 2012, Çarşamba / Nöroloji


Alzheimer en çok kimlerde görülür ve belirtileri nelerdir? Alzheimer hastalığının nedenleri nelerdir ve tedavisi nasıl yapılır?

Beyin fonksiyonlarında yaş ilerledikçe unutkanlıkla ortaya çıkan,günlük yaşamın gerektirdiklerini uygulayamama gibi problemlere yol açan, konuşma bozukluğu, hafıza kaybı gibi belirtiler veren psikolojik bir hastalıktır. Unutkanlık hepimizin, zaman zaman yaşadığı bir problemdir, her unutkanlık alzheimer değildir, bu unutkanlıklar aşırı stres, uykusuzluk, ve yorgunlukla ileri gelen basit unutkanlıklardır.

Alzheimer geri dönüşümü olmayan ve ilerleyen ciddi bir hastalıktır, halk arasında bunama olarak bilinir. Hastanın düşünmesinde sorun ortaya çıkar, belirtiler görüldükten 7-8 yıl sonra ölüme yol açabilmektedir.

Alzheimer kimlerde görülür?
Sıklıkla 65 yaş üzerindeki insanlarda görülür, hem kadın hem de erkekte görülen bu hastalığın, kadınlarda biraz daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Yapılan araştırmalara göre, 65 yaş üzeri kişilerde ortalama 15 kişiden birinde, 80-85 yaş üzeri, her iki kişiden birinde görülmektedir.
Ayrıca hastalık sadece 65 yaş üzerinde değil, 40-50 yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir, fakat diğer yaşlara göre sık karşılaşılan bir durum değildir.
Dünyada 20 milyondan fazla alzheimer hastası vardır. Bu hastaların yaklaşık 300 bini ülkemizdedir. Bu hastaların sayısı, gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü dünyada insan ömrü uzamakta ve yaşlı insan sayısı artmaktadır.

Alzheimer nedenleri ve hastalığın seyri
Alzheimer hastalığının nedenleri arasında kalıtsal faktörler, beyinde protein birikimi, beyin hücrelerinin ölümü, sinirsel iletimin bozulması, çeşitli zehirli maddeler yer almaktadır. Ayrıca yaş ilerledikçe, alzheimerın görülme ihtimali artar. Fakat hastalığın kesin nedeni henüz bilinmiyor.
Hastaların sadece yüzde 10’unda ailede alzheimer varlığı tespit edilmiştir. Bu yüzden, bu hastalık sadece tek bir kalıtsal faktöre bağlı değildir.

Alzheimer, yavaş ilerleyen ve sinsi bir hastalıktır. Beyindeki sinir hücreleri yok olmaya başlamıştır. Önceleri kısa süreli unutkanlıklar şeklinde ortaya çıkar. Örneğin, hasta bir gün önce ne yaptığını, ne yediğini hatırlayamaz. Hastalık ilerledikçe, kişinin günlük işleri aksamaya başlar. Sorduğu bir şeyi tekrar sorar, yakınlarını tanıyamaz hale gelir. Bu durumda kişinin psikolojisi bozulur. Psikolojisi bozulan hasta, içine kapanık bir hale gelir. Konuşma, yürüme, tuvalete gitme gibi ihtiyaçlarını karşılayamaz ve yatağa mahkum bir yaşam sürmeye başlar. Yani hem fiziksel hem zihinsel problemler vardır.
İlerlemiş alzheimer hastalığı, hastaların ailesi için de bir yüktür. Hastanın bütün bakımı aile tarafından yapılmak zorundadır.

Alzheimer belirtileri

Temel olarak 10 tane belirtisi olduğu kabul edilmektedir, aşağıdaki belirtilerden bir yada birkaçı görülmesi alzheimer belirtisi olabilir.
1.Günlük yaşamı etkileyecek kadar unutkan olma, kişilerin adlarını, olayları hatırlayamama.
2.Gündelik işleri yapamama, yemek yapmak gibi.
3.Kelimeleri bulurken zorlanmak.
4.Tarihleri ve bilinen yolları hatırlayamama.
5.Çok basit konularda bile karar vermede güçlük çekme.
6.Hesap yapamama, pratik düşünmede zorluk çekme.
7.Eşyaların yerlerini karıştırmak , koyarken başka yere koymak.
8.Davranışlarda ve ruh halinde değişiklik.
9.Karakter özelliklerinin değişmesi, insanları suçlama.
10.Sorumluluk sahibi olmaktan kaçmak alzheimerin belirtileridir.
Alzheimer tanısı; Öncelikle yukarıdaki belirtilerden bazıları sizde varsa bir psikolog ya da sinir hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekir.
Çekilen beyin filmi, yapılan kan tahlilleri ve laboratuvar tetkikleri ile alzheimer hastalığı diğer hastalıklardan ayırt edilmeye çalışılır. Çünkü her unutkanlık, bu hastalığın belirtisi değildir. Bu şekilde hastalığın kesin tanısı konur.

Alzheimer tedavisi

Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Yani yapılan tedaviyle, hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir, alzheimer tedavisinde erken tanı çok önemlidir.
Yapılan tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve hastalığın semptomları azaltılır. Amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. Ayrıca, ortaya çıkan psikolojik problemlerle başa çıkabilmek için de çeşitli ilaçlar antidepresan gibi kullanılır. Fakat bu ilaçlar doktor kontrolünde alınmazsa daha kötü sorunlara yol açabilir. Gün geçtikçe, alzheimer hakkında daha fazla bilgi sahibi oluyor ve daha fazla ilaçlarla karşılaşıyoruz. Yapılan çalışmalar, hastalığın tedavisinde büyük adımlar atılacağını göstermektedir.

Alzheimer hastası ve yakınlarının bilmesi gerekenler

•Öncelikle hastanın kendisine, cesaret ve güven duygusunu aşılamak gerekir. Hastaya her zaman yardım edilmeli ve bu yardımın hastaya kabul ettirilmesi gerekir.
•Hastanın hislerini paylaşmak gerekir. Gerekirse hasta, doktora nasıl bir durumda olduğunu anlatmalı ve bu yönde de tedavi uygulanmalıdır.
•Yapılacak işler için bir kağıda notlar alınmalıdır. Aynı şey, eşyaların yerini bulmak için de yapılmalıdır.
•Alzheimer hastalarının araba sürmesi tehlikelidir. Bu yüzden bir kişinin, hastaya eşlik etmesi şoför olarak gerekir.
•Hastanın sağlığına ve beslenmesine dikkat edilmelidir.
•Hasta hobilerini kısıtlamamalıdır. Önceden yaptıklarını, yapmaya devam etmelidir. Fakat artık çalışmayı bırakması gerekir.
•Hastalık ilerlemeden, hastanın ilerideki bakım durumu görüşülmelidir.
•Alzheimer, sadece kişinin kendisine değil, ailesine de maddi ve manevi yük getirdiğinden, bu hastalıkla yaşamaya alışmak ve başedebilmek için destek almak gerekir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.