/ 14 Kasım 2012, Çarşamba / Sağlık Rehberi


Alo Kanka İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ nün 08.04.2008 tarihinde başlatmış olduğu bir SMS İhbar Şikayet sistemidir. Bu sistemde sayesinde İstanbul Polisi, gençlere ve çocuklara ulaşmayı amaçlamaktadır. Bütün operatörlerden 1550′ ye yollanan mesajlara cevap verilmektedir.

1550 Alo Kanka SMS sistemi; Kullanıcıların cep telefonlarının mesaj bölümüne girerek yazacakları mesajı bütün operatörlerden 1550′ ye kısa mesaj olarak yollaması ile calışır. (Turkcell, Avea, Vodafone)

İstanbul polisinin, ilköğretim çağındaki çocuklarla iletişim için başlattığı ‘Alo Kanka 1550’ projesi büyük ilgi gördü. Bir yılda 82 bin çocuk, “kanka polislere” mesaj yolladı. Kimi babasından şiddet gördüğü için yardım istedi, kimi de sevgilisi olmadığından yakındı. Mesajlar sayesinde onlarca çocuğun hayatı değişti.

İstanbul Çocuk Şube Müdür Yardımcısı Uğur Tekin, projenin İstanbul’la sınırlı olduğu halde Türkiye’nin farklı köşelerinden de mesaj aldıklarını söyledi. Tekin, yetişkinlerden de ‘çocuklara yönelik şiddet’ ihbarları aldıklarını anlattı. İstanbul’un 39 ilçesindeki 2 bin 200 ilköğretim okulunun büyük kısmını ziyaret eden ‘Alo Kanka 1550’ ekibi, 7 gün 24 saat hizmet veriyor.

Bir önceki yazımız olan Cinsel İstismara Karşı Destek ve İhbar Hattı başlıklı makalemizde Cinsel İstismar İhbar Hattı, Cinsel İstismar şikayet hattı ve Cinsel İstismar şikayet telefonu hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.