/ 04 Aralık 2013, Çarşamba / Sağlık Bilgileri


Akupressur terapisi nasıl uygulanır? Akupressur terapisinin faydaları nelerdir?

İğnesiz akupunktur ya da diğer adıyla shiatsu Japonca shi =”parmak” ve atsu =”basınç” kelimelerinden oluşan Shiatsu, parmak ve avuç içleri ile uygulanan bir masaj tekniğidir. Shiatsu Uzakdoğu’da asırlardır kullanılan bir iyilestirme yöntemidir.

Ki denilen hayat enerjisinin aktığı meridyenler (kanallar) üzerindeki belirli noktalara uygulanan basınç sayesinde vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan gerginlikler ve kasılmalar giderilir. Önemli bir tedavi ve iyileştirme yöntemi olan Shiatsu, aynı zamanda sağlıklı kişilerin sağlıklarını korumasına da katkı sağlar.

Shiatsu’nun temeli, doğu felsefesi ve tıbbına dayanır. Buna göre beden ile dış dünya arasında uyumlu bir dengenin kurulması ve korunması amaçlanır. Bu dengenin bozulması, bir başka deyişle, hayat enerjisinin aktığı meridyenlerde düzensizliklerin veya tıkanmaların oluşması sonucu bedende çesitli rahatsızlıklar veya hastalıklar nüksedebilir.

Koşuşturmalı ,telaşlı şehir yaşamının içinde strese neden olacak ve hem bedende hem zihinde yorgunluklara yol açacak o kadar çok şey varken bu rahatlatıcı masaja fazlasıyla ihtiyacımız var. Shiatsu bu anlamda bizim bedenimizin farkında duyarlılığında olma ve bedenimizdeki olumsuzlukları gidermenin ya da kendi sağlığınızı elleriniz ve parmaklarınız yardımıyla düzeltmenin yolunu bulmanızı sağlayacaktır.

Vücudumuzun herhangi bir bölgesinde bir uyuşukluk ya da tutulma dediğimiz ağrılar oluştuğu zaman, içgüdüsel olarak o bölgeyi ovuşturur ya da o bölgenin üstüne bastırırız.Bu basit hareketler bile bedendeki aksaklıkları doğal dengesine bir dereceye kadar getirebiliriz. İşte bu bastırma işlemini düzenli yaptığımız takdirde bedenimizin kendi kendini iyileştirme sistemini uyarmış ve sorunlu bölgeyi sağlıklı hale getirmiş olabiliriz.

Shiatsu başparmağın ya da öteki parmakların uçlarıyla ,avuç içiyle bedenin yüzeyindeki belirli noktalara basınç uygulayarak yapılır. Bedendeki bu noktalar yorgunluğun ve gerginliğin biriktirildiği yerlerdir. Bu noktalara bastırmak rahatlamayı sağlar.

Shiatsu da eller hem teshiş hem de tedavi için kullanılır. Giderek duyarlılığı artan parmak uçları dokunulan bölgedeki sertlik, katılık, gerginlik ve sıcaklık soğukluk değişimlerini farkeder duruma gelir. Bu farklar bedenin durumunu gösteren belirteçlerdir. Bu noktalara yapılan basıncın derecesi, çeşidi ve süresi her bölgenin ve shiatsu yapılan kişinin özel durumuna göre ayarlanır.

Shiatsu tatbiki sonucu kas dokusunun esnekliği artarak kişiye huzur verir, zihnini berraklaştırır, bas, sırt, bel, boyun v.s. ağrılarını geçirir, iç salgı bezlerinin ve iç organların çalışmalarını düzenler, sindirim sistemi, romatizma, kireçlenme v.b. sorunlarda etkilidir, sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, stresin etkilerini azaltır ve giderir, nihayet uykunun kalitesini yükseltir. Shiatsu’nun hiçbir yan etkisi yoktur. Kendinize ve başkalarına düzenli shiatsu yaparak bedenin gereksinimlerini ve bedendeki olumsuzlukları açığa vuran belirtileri farketmeye başlayabilirsiniz.

Bedenimizde bizi saran enerji meridyenleri bulunmaktadır. Bu enerji meridyenlerindeki enerji akışı yer yer azalma veya artış gösterdiğinde, beden sağlığında bozulmalar görülür. Bedenin enerji akışındaki dengesizlik bedenin fiziksel ve kimyasal niteliklerine de yansır. Kas gerginliği, hormonal dengesizlik ve asit birikmesi gibi problemlerle karşılaşabiliriz.

İşte bu bağlamda akupressürün önemine dikkat çekmek gerekir. Çünkü akupressür enerji hatlarındaki dengeyi sağlamayı amaçlar, dengeli akım sağlandığında beden de sağlığına kavuşur. Akupressüristlerin çok iyi eğitimli olmaları ve akupressür uygulanacak kişinin güvenini kazanmış olmaları gerekmektedir. Çünkü kurulan iletişim iyileşmede önemli rol oynamaktadır.

Neden AKUPRESSÜR Yaptırmalıyız?

•Sinir sistemini düzenler
•Salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar
•Hazmı kolaylaştırır
•Kan dolaşımını hızlandırır
•Hafiflik ve dinçlik verir
•Kas sertliklerini giderir
•Baş ve sırt ağrılarını giderir
•Zihni berraklaştırır
•Stressin etkilerini giderir
•Uykusuzluğu giderir ve uykunun kalitesini arttırır.

Bir önceki yazımız olan Tens Tedavisi Nedir başlıklı makalemizde elektrod nedir, hangi durumlarda tens kullanılmaz ve tens tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.