/ 30 Kasım 2013, Cumartesi / İlaç Rehberi


Aksil 10 Mg 20 Gr Krem formülü, Aksil 10 Mg 20 Gr Krem endikasyonları, Aksil 10 Mg 20 Gr Krem kullanım şekli:

Formülü:
% 10 Benzoil peroksit, Mikrosünger® Sistemli.
Metil paraben, Propil paraben (koruyucular) içerir.

Farmakolojik özellikleri:
Benzoil peroksit, akne vulgaris’in topikal tedavisinde kullanılan antibakteriyel, hafif komedolitik ve sebostatik özellikleri bulunan bir maddedir. Akne etyolojisinde rol oynayan Propionibacterium acnes ve Staphylococcus epidermidis’e karşı bakterisid etkilidir.

Benzoil peroksit, antibakteriyel etkisini foliküllerin içinde gösterir. Bakterisidal etkisinin bakteri proteinlerini okside edebilen aktif ya da serbest oksijen radikallerinin serbestlenmesine bağlı olduğu; akne tedavisindeki etkisinin, yüzeyde ve derindeki Propionibacterium acnes sayısında ve serbest yağ asidi miktarını belirgin olarak azaltmasına bağlı olduğu düşünülmektedir. Benzoil peroksit hem inflamatuvar, hem de noninflamatuvar lezyonları hızla iyileştirir. Ayrıca benzoil peroksit’in aknede hafif soyucu etkisi de vardır.

Aksil® -10 Mask Krem’de bulunan patentli Mikrosünger® Sistemi ortalama 15 µ çapında, polimer yapıda çok sayıda küresel mikrosüngerden oluşmuştur. Benzoil peroksidin emdirilmiş olduğu mikrosüngerler, krem bazı aracılığı ile benzoil peroksidin cilde kontrollü ve sürekli salımını sağlarlar. Aksil® -10 Mask Krem’den ilk 20 dakika içinde cilde verilen benzoil peroksid miktarı konvansiyonel ürünlere eşdeğerdir. Mikrosünger® sistemli formülasyon, içerdiği yoğun mikrosünger partikülleri nedeniyle yağ absorbe etme özelliğine sahiptir. Mikrosünger partikülleri ciltteki aşırı yağları en küçük gözeneklerden dahi emebilir ve böylece yeni komedonların oluşumu önlenir. Dolayısı ile, Aksil® – 10 Mask Krem’in akne oluşumunda profilaktik bir etkisi de vardır.

Benzoil peroksit cilt tarafından çok az miktarda emilir. Emilen miktar benzoik aside metabolize edilir ve benzoat şeklinde idrarla atılır. Sistemik etkisi görülmez.

Endikasyonları:
Akne vulgaris’in topikal tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Benzoil peroksite duyarlı olduğu bilinen kişilerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:
Yalnızca topikal kullanım içindir. Ciddi iritasyon meydana gelirse kullanımı kesilmeli ve uygun tedavi başlatılmalıdır. Reaksiyon geçtikten sonra tedaviye daha az sıklıkta uygulama yapılarak yeniden başlanabilir. Gözlere ve çevrelerine, dudaklara, ağız boşluğuna ve mukozalara temas etmemelidir; temas ettiği takdirde bol su ile yıkanmalıdır.

Renkli kumaşlar ile; saç, bıyık, kaş ve sakalları v.b. beyazlatabilir. Saç, bıyık, kaş ve sakallar uzadıkça beyazlık kaybolacaktır. Hamilelerde ve emzirenlerde kullanımı ile, zararlı etkisi olup olmadığı kesin değildir.

Çocuklarda güvenilirliğine dair bilgi yoktur.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Nadiren, ilk uygulandığında sızlama ya da yanmaya neden olabilir. Ciltte soyulma ve eriteme bağlı kuruluk ile ödem görülebilir. Kontakt dermatite neden olabilir. Uzun süre kullanıldığında deride kuruma, kızarıklık, pullanma yapabilir; bu takdirde günde bir kez ya da gün aşırı uygulanabilir.

Karsinojenik ve mutajenik etki:
Benzoil peroksit’in insanlarda karsinojenik ya da mutajenik etkisi görülmemiştir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ

İlaç etkileşimleri:
Cildi irite edebilecek diğer etkileşmelerden kaçınılmalıdır (Diğer topikal kullanımlı ilaçlar, güneş ışığı, ultraviyole lambası).

Hekim tarafından farklı şekilde önerilmedikçe; formülünde PABA (para amino benzoik asit) içeren sabun ve güneş koruyucular, alkol içeren kozmetik ürünlerle birlikte kullanılmamalıdır.

Gerektiğinde sistemik tedavi ile kombine edilebilir.

Kullanım şekli ve dozu:
Aksil® – 10 Mask Krem pat şeklinde, çabuk kuruyan ve kolayca yıkanabilen bir kremdir. En az 20 dakika ciltte kalacak şekilde uygulanması tavsiye edilen Aksil® – 10 Mask Krem’in 20 dakikadan daha uzun süre uygulanması durumunda 2 saati aşan uygulamalarda kontrollü salım ve iritasyonu azaltıcı özelliği devreye girer.

Hekim tarafından başka şekilde önerilmedi ise; hafif ve orta şiddetteki akne vakalarında günde bir kez uygulanması yeterlidir. Doktorunuzun önerdiği şekilde cilt sabunlu su ile yıkanıp kurulandıktan sonra, lezyon bulunan bölgelere ince bir tabaka halinde sürülür. En az 20 dakika cilt üstünde kalmalıdır. Kuruduktan sonra ciltteki tüm kalıntılar uzaklaştırılana kadar bolca ılık su ile yıkanır ve yumuşak hareketlerle kurulanır. Profilaktik etkisinden faydalanmak için akneye eğilimli bölgelere de sürülebilir. Kuruduğunda kalın beyaz bir tabaka oluşturduğundan tercihen geceleri uygulanması önerilir.

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ:
Aksil® -10 Mask Krem ile; belirtildiği şekilde uygulandığı taktirde, zehirlenme görülmemiştir. Kazara çok fazla miktarda yutulması halinde, bulantı, kusma, abdominal rahatsızlık hissi ve diyare görülebilir; hemen hekime başvurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Alfasid 375 Mg 14 Tablet başlıklı makalemizde Alfasid 375 Mg 14 Tablet endikasyonları, Alfasid 375 Mg 14 Tablet formülü ve Alfasid 375 Mg 14 Tablet nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.