/ 30 Kasım 2013, Cumartesi / İlaç Rehberi


Aksef 500 Mg 20 Film Tablet formülü, Aksef 500 Mg 20 Film Tablet endikasyonları, Aksef 500 Mg 20 Film Tablet kullanım şekli:

Formülü:
Bir Aksef Film Tablet, 250 mg Sefuroksime eşdeğer miktarda Sefuroksim aksetil içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Aksef Film Tablet, duyarlı organizmaların neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

· Alt solunum yolları enfeksiyonları: Akut ve kronik bronşit, pnömoni gibi.
· Üst solunum yolları enfeksiyonları: Kulak- burun- boğaz enfeksiyonları (otitis media, sinuzit, tonsillit, faranjit gibi.)
· Deri ve yumuşak doku enfeksiyonları: Fronkül, piyoderma, impetigo gibi.
· Genitoüriner sistem enfeksiyonları: Piyelonefrit, sistit, üretrit gibi.
· Gonore: Akut ve komplike olmayan gonokokal üretrit ve servisit. Alt solunum yolları enfeksiyonları: Akut ve kronik bronşit, pnömoni gibi.

Kontrendikasyonları:
Sefalosporin grubu antibiyotiklere karşı aşırı duyarlığı bilinen hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:
Penisilinlere duyarlı hastalarda sefalosporin grubu antibiyotikler dikkatle kullanılmalıdır. Sefuroksimin taşıt sürme ve/veya makine-teçhizat kullanma üzerinde etkisi yoktur. Gebelikte kullanım kategorisi B dir. Tüm ilaçlarda olduğu gibi gebeliğin ilk aylarında dikkatle uygulanmalıdır. Sefuroksim anne sütüne geçer.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Nadiren diyare, bulantı/kusma, kas krampları, aşırı duyarlılık reaksiyonları ve anaflaksi gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç etkileşimleri:
Gastrik asiditeyi azaltan ilaçlar sefuroksim aksetilin biyoyararlanımını bir miktar azaltabilirler.

Kullanım şekli ve dozu:
Hekim tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde; Yetişkinler ve 12 yaşın üzerinde çocuklarda önerilen doz günde 2 kez 250 mg’dır. Daha ağır enfeksiyonlarda veya daha az duyarlı mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlarda doz günde 2 kez 500 mg’a çıkarılır.

Komplike olmamış üriner sistem enfeksiyonlarında günde 2 kez 125 mg önerilir. Üriner enfeksiyonu olan bazı hastalarda doz günde 2 kez 250 mg’a çıkarılabilir. Genel olarak tedavi süresi 7 gündür (5-10 gün arası).Beta hemolitik streptokok enfeksiyonlarında, akut romatizmal ateş ya da akut glomerülonefritten sakınmak için tedavi en az 10 gün sürdürülmelidir. Sefuroksim aksetil optimum absorpsiyon için yiyeceklerden sonra alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Aksil 10 Mg 20 Gr Krem başlıklı makalemizde akne kremi, Aksil 10 Mg 20 Gr Krem endikasyonları ve Aksil 10 Mg 20 Gr Krem formülü hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.