/ 27 Ağustos 2012, Pazartesi / Hastalıklar


Bazı ağrılar sıradan ağrı kesicilerle geçmez. Her ağrının farklı bir tedavi yöntemi vardır. Ağrı tedavi yöntemleri nelerdir? Hangi tedavi yöntemleri, hangi ağrılı durumlarda uygulanır?

Ağrı kontrolünde çok çeşitli tedavi seçenekleri kullanılabilir. Ağrı kişisel bir deneyim olduğundan, her tedavi her hasta için uygun değildir. Ağrı Tedavi’sinde en uygun tedavi yöntemi, kapsamlı bir incelemeden sonra belirlenir.

agri tedavi yöntemleri

İlaç Tedavisi
Ağrı kesiciler (analjezikler) ağrıyı önlemek amacıyla kullanılan ilaçlardır. Tedavide kullanılan ilaç genel bir ağrı kesici olabileceği gibi, sadece özel tip ağrılarda kullanılan farklı bir ilaç da olabilir.

Tetik nokta enjeksiyonu
Kaslardaki ağrı tetikleyici noktalardan kaynaklanan baş, bel ve bacak ağrılarında uygulanır.

Epidural for*****l steroid enjeksiyonu
Bel fıtıklarında, fıtığın sinirlere baskı oluşturarak ağrıya yol açtığı durumlarda, ilgili omurga düzeyinden sinirin çıkış bölgesine steroid cinsi ilaçların enjekte edilmesidir.

Epidural lizis
Bel fıtığı ameliyatları sonrası ağrısı geçmeyen veya artan hastalarda, çok ince özel bir kateter yolu ile 2 ya da 3 gün özel ilaçların verilmesi yöntemidir.

Nörolitik bloklar
Kansere bağlı ağrılarda ve nevraljilerde, sinirlerin özel ilaçlarla duyarsızlaştırılması yöntemidir.

empatik bloklar
Damar tıkanıklıklarına bağlı bel-bacak ağrılarında, el-ayak terlemelerinde, şeker hastalığına bağlı ağrılarda ağrıya yol açan sinirlerin özel ilaçlarla uzun süreli duyarsız hale getirilmesidir.

Radyofrekans termokoagülasyon
Ağrıyı ileten sinirlerin özel bir cihaz aracılığıyla duyarsızlaştırılması yöntemidir.

Morfin pompaları
Kanser ve kanser dışı ağrıların diğer yöntemlerle kontrol altına alınamadığı durumlarda, cilt altına yerleştirilen özel bir pompaya bağlı kateter aracılığıyla ilaç verilerek, ağrının uzun süreli kesilmesi yöntemidir.

İleri girişimsel yöntemler
Son yıllarda nukleoplasti ve spinal kord stimulasyonu gibi yöntemler bel ve boyun ağrıları tedavisinde de uygulanmaktadır.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.