/ 14 Aralık 2012, Cuma / Sağlık Bilgileri


Vücudunuzda bir ağrı hissettiğinizde ne tarz bir ağrı olduğunu anlamanız ve ağrınızı en iyi şekilde tanımlamanız doktorun size koyacağı teşhis için çok önem taşıyor.

Ağrı, vücudumuzdaki işlev bozuklukları ya da olumsuz dışsal faktörlerden bizi haberdar eden, dokudaki bir hasar veya yaralanmada vücudumuzun verdiği doğal bir tepkidir. Akut ağrı (aynı zamanda kısa süreli ağrı olarak da bilinir) genellikle bir uyarı sinyalidir, yaralar ve enfeksiyon durumunda dokuların korunmasında önem taşır. Akut ağrı genellikle yaralanmalarla özdeşleştirilir ve çoğunlukla bir aydan kısa sürede iyileşmeyle birlikte kaybolur. Fakat ağrı, yaralanma onarıldıktan ya da iyileştikten uzun zaman sonra da devam ediyorsa, artık kronik ağrıdır ve katlanması zor olan başlıbaşına bir soruna dönüşebilir.

Nöropatik ağrı olarak isimlendirilen sinir ağrısı ise ya sinirlerin zarar görmesinden ya da sinir sisteminin omurilik veya beyin gibi ağrı sinyallerini ileten kısmının hasarlanmasından ya da işlev bozukluğundan kaynaklanan bir tür kronik ağrıdır.Nöropatik ağrı farklı şekilde teşhis ve tedavi edilmelidir.

Ağrı Tanıma Testi

Bir önceki yazımız olan Hastalık Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde hastalık belirtileri, hastalık belirtileri nasıl ortaya çıkar ve Hastalık belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.