/ 30 Kasım 2013, Cumartesi / İlaç Rehberi


Advantan 30 Gr Pomad formülü, Advantan 30 Gr Pomad endikasyonları, Advantan 30 Gr Pomad kullanım şekli:

Formülü:
1 g Advantan krem, 1 mg (% 0.1) Metilprednisolon aseponat içerir.

Yardımcı madde:
Benzil alkol

1 g Advantan pomat, 1 mg (% 0.1) Metilprednisolon aseponat içerir.

1 g Advantan yağlı pomat, 1 mg (% 0.1) Metilprednisolon aseponat içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Endogen ekzema (atopik dermatit, nörodermit), kontakt ekzeması, dejeneratif, dishidrotik, vulger ekzema, çocuklarda ekzema.

Kontrendikasyonları:
Tedavi alanında tuberkülotik veya luetik süreçler bulunduğunda; virozlarda (örn: vaccina, varicella, zoster) kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:
Bakteriyel enfekte olmuş deri hastalıkları ve/veya mantar enfeksiyonlarında, ayrıca spesifik bir tedavi gereklidir.

Eğer uzun süreli Advantan krem kullanımı deriyi fazla kurutursa, tedavi daha yüksek yağ oranına sahip pomat ya da yağlı pomat formuna çevrilmelidir.

Yüze uygulamalarda, Advantanın göze kaçmamasına dikkat edilmelidir.

Rosascea veya perioral dermatit varlığında Advantan yüze uygulanmamalıdır.

Advantan ile geniş alanların tedavisinde (deri yüzeyinin % 40-60’ı), kapalı pansuman tedavisinden sonra bile; ne yetişkinlerde ne de çocuklarda adrenokortikal fonksiyon bozukluğu gözlenmemiştir. Buna rağmen geniş yüzeylerin tedavisinde kullanım süresi mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır.

Gebelik ve Laktasyon

Advantan ile tedavinin klinik endikasyonu gebe ve süt veren kadınlarda dikkatle gözden geçirilip, yarar ve riskleri bakımından özenle tartılmalıdır. Özellikle yaygın alanlarda ya da uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.

Gebelik kategorisi C’dir.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Çok nadir olgularda Advantan tedavisi altında kaşıntı, yanma, eritem ve vezikülasyon gibi lokal yan etkiler ortaya çıkabilir.

Potent kortikoidler ile tedavi altında, deri incelmesi (atrofi), deri damarlarının genişlemesi (teleanjiektazi), şerit oluşumu (striae) ya da akneye benzer deri durumları oluşabilir. Klinik araştırmalar süresince, yetişkinlerde 12 hafta, çocuklarda 4 haftalık Advantan tedavisi altında, bu yan etkilerden hiçbiri ortaya çıkmamıştır.

Diğer topikal kortikoidlerin kullanımında olduğu gibi, nadir olgularda aşağıdaki yan etkiler görülebilir: follikülit, kıllanmada artış (hipertrikoz), perioral dermatit, bileşimde yer alan maddelerin birine karşı allerjik deri reaksiyonu.

İlaç etkileşimleri:
Yoktur.

Kullanım şekli ve dozu:
Advantan , hekim tarafından başka türlü önerilmemişse, günde bir kez ince bir tabaka halinde hastalıklı deriye sürülür.

Kullanım süresi genel olarak yetişkinlerde 12 ve çocuklarda 4 haftayı aşmamalıdır.

Aşırı dozaj

Metilprednisolon aseponat ile yapılmış olan akut toksisite çalışmalarının sonuçlarına dayanarak deriden tek bir aşırı doz uygulaması (absorbsiyona olanak veren şartların varlığında geniş bir yüzeye uygulama) veya hatta tüm bir tüp içeriğinin yanlışlıkla oral alınması sonrasında akut bir entoksikasyon riski beklenmemektedir.

Kortikoid formülasyonların aşırı uzun ve yoğun tatbiki sonucu kutan atrofinin göstergesi olarak deri incelmesi, teleanjiektaziler ve striae (özellikle intertriginöz) ortaya çıkabilir.

Topikal “aşırı dozaj” sonucu kutan atrofiye yönelik bu tür semptomlar ortaya çıktığında, tedavi kesilmelidir. Genel olarak semptomlar 10-14 gün içinde gerilerler.

Bir önceki yazımız olan Aerius 5 Mg 20 Film Tablet başlıklı makalemizde Aerius 5 Mg 20 Film Tablet endikasyonları, Aerius 5 Mg 20 Film Tablet formülü ve Aerius 5 Mg 20 Film Tablet nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.