/ 30 Kasım 2013, Cumartesi / İlaç Rehberi


A-ferin Forte 650 Mg 30 Tablet formülü, A-ferin Forte 650 Mg 30 Tablet endikasyonları, A-ferin Forte 650 Mg 30 Tablet kullanım şekli:

Formülü:
Paracetamol 650 mg
Chlorpheniramine maleate 4 mg

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Analjezik, antipiretik ve antihistaminik etkilidir. Soğuk algınlığı ve gripal enfeksiyonlarda görülen burun akıntısı, aksırma, burun ve boğaz kaşıntısı, boğaz ağrısı, kas ağrısı, ateş, vücut kırıklığı, gözlerde sulanma ve kaşıntı gibi belirtilerin semptomatik tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyonları:
Karaciğer yetmezliği olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:
Renal fonksiyon bozukluğu olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Alkollü İçecekler ve sedatiflerle birlikte kullanılmamalıdır. Oluşabilecek sedasyon nedeniyle taşıt ve motorlu araç kullananlarla yüksek yerlerde çalışanlar uyarılmalıdır. Uzun süreli kullanılmamalıdır. Gebelik kategorisi A-Ferin kapsül için C ve A-Ferin forte film tablet için B’dir. Emziren annelerde kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:
Alerjik reaksiyonlar, deri döküntüsü, bulantı, kusma, uyuşukluk, ağız kuruluğu, terleme ve baş dönmesi gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç etkileşimleri:
MAO inhibltörleriyle birlikte kullanılmamalıdır. Alkol, antihistaminikler ve antidepresanların etkisini artırabilir. Antiepileptikler, triksiklik antidepresanlar, barbitüratlar ve alkol, parasetamol’ün yarılanma ömrünü uzatabilirler.

Kullanım şekli ve dozu:
12 yaşın üzerindeki adolesanlarda ve erişkinlerde 6 saat arayla günde 4×1 tablet kullanılır. Gerektiğinde 4 saat arayla 1 tablet kullanılabilir. Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Actifed 150 Ml Şurup başlıklı makalemizde Actifed 150 Ml Şurup endikasyonları, Actifed 150 Ml Şurup formülü ve Actifed 150 Ml Şurup nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.